ABD mahkemesi GTA Online hile yazılımı engelledi

758

Takvim yaprakları 17 Eylül 2013’ü gösterdiğinde piyasaya çıkan Grand Theft Auto V, günümüzde halen daha en çok satan oyunlar listelerinde yer bulmaya devam ediyor. Son dönemde yavaş yavaş GTA Online isimli çevrimiçi çok oyunculu modu rağbet gören oyun, yayıncısı Take-Two Interactive’in kasasını doldurmayı sürdürüyor.

Ancak ne yazık ki GTA Online çok güzel bir platform olmasına rağmen, hileciler için elverişli bir ortam. Bu da hem oyuncuların oyundan aldığı zevki, hem de Take-Two’nun oyundan elde ettiği geliri azaltan bir etken. Hal böyle olunca yayıncı firma bu konuyu mahkemeye taşıma ve hile programını yazan kişiyi cezalandırma yolunu tercih etmiş. Bugün elde ettiğimiz bilgilere göreyse mahkeme hile yazılımcısını suçlu buldu ve bu yazılımın satışını ihtiyati tedbir koyarak engelledi.

ABD mahkemesi GTA Online hile yazılımı engelledi - ProGamerTR

Menyoo ve Absolute’un yapımcısı topun ağzında

Take-Two tarafından mahkemeye verilen dilekçe, Menyoo ve Absolute isimli hile programlarının yazılımcısı David Zipperer hakkındaydı. Bahsi geçen yazılımları yükleyen GTA Online oyuncuları birçok avantajdan faydalanabiliyor ve diğer oyuncuların oyun zevkini baltalıyor. Öyle ki yayıncı firma bu yazılımlar sonucu toplamda 500 bin dolar zarara uğradığını iddia etmiş durumda. Zipperer’e yöneltilen suçlama ise hile kullanımına izin vererek oyuna ve Take-Two’nun iş planına tamiri mümkün olmayan zararlar vermek.

Bir süredir ABD Bölge Mahkemesi’nde devam eden yargılama süreci, federal yargıcın Take-Two lehine karar vermesiyle sonuçlandı. Yargıç, Zipperer’in GTA Online’da hile yapımına müsaade eden herhangi bir programı satmasına ihtiyati tedbir koyarak engelledi.

GTA V’in kullanıcı anlaşmasına aykırı

Zipperer’e yöneltilen suçlamalar ise bunlarla sınırlı değil. Hile programını yazarken oyunu kopyalamak ve bunu parayla satmakla suçlanan Zipperer, Manhattan Bölge Hakimi Louis Stanton tarafından GTA V’in kullanıcı anlaşmasına aykırı hareket etmekten de suçlu bulundu.

Yargıç, yapılan yargılamanın halkın çıkarına olduğunu, Take-Two’nun oyuna daha fazla yatırım yapmasını sağlayacağını ve işsiz olan Zipperer’in yayıncının maruz kaldığı maddi zararı telafi edecek imkândan yoksun olduğunu söyledi. Take-Two’dan yapılan açıklamada ise multiplayer topluluğunu tehdit eden tüm tehditlerle gelecekte de etkin mücadele edileceği belirtildi.