Alienware ‘in 55 inçlik OLED 4K oyuncu monitörünün fiyatı şok etti

298

Dizüstü ve masaüstü bilgisayar üreticisi Dell’in oyuncular için ekipman ve bileşen geliştiren alt markası Alienware, dünyada bir ilke imza atarak ilk 55 inç büyüklüğündeki oyuncu monitörünü geliştirdiğini duyurdu. Alienware 55 OLED Gaming Monitor adını taşıyan bu yeni model hızlı IPS teknolojisi, 120 Hz değişken yenileme oranı ve 0.5ms (griden griye) tepkime süresine sahip. Tasarım yönüyle çok dikkat çekeceği kesin olan oyuncu monitörünün AMD’nin Radeon FreeSync teknolojisine ev sahipliği yapması ise cabası.

Özet olarak cihazın teknik değerlerinin kesinlikle rakipsiz olduğunu söyleyebilmek mümkün. Fakat fiyatı da bu doğrultuda inanılmaz pahalı.

4K UHD çözünürlükle sınırları aşın

Alienware’in bir ilke imza attığı monitör yüzde 98.5 DCI-P3 renk skalasını destekliyor. 55 inçlik OLED ekranı kullanarak 4K UHD çözünürlükte, keskin görüntüler elde edebilmek mümkün. 3840 x 2160 piksele kadar görüntü destekleyebilen model 0.3108 mm x 0.3108 mm ve 81 PPI değerlerine sahip. Parlaklık değeri ise metrekare üzerine 400 cd olarak belirtilmiş.

Kalite pahalıya mal oluyor

Tahmin edebileceğiniz üzere Alienware’in dünyada bir ilk olan bu yeni monitörü çok pahalıya satılacak. Hal böyle olunca monitörün standardın üzerinde bir dizi ekstra özelliğe ev sahipliği yapmasını bekleyebilirsiniz.

Baktığımız zaman Alienware bu beklentileri karşılamayı başarmış gibi. Teknik özellikleri görüp görebileceğiniz oyuncu monitörlerinin hayli üstünde olan modelde ortalama bir oyuncunun kullanmayacağı 2 x 14W hoparlörler bile mevcut. Üstelik güçlü ses çıkışı veren bu hoparlörler Waves MaxxAudio tarafından geliştirilmiş. Burada bile bir kalitenin varlığı söz konusu.

Başka neleri var?

Tüm teknik detaylarını burada listelemek doğru olmayabilir. Ancak özetlemek gerekirse DisplayPort 1.2’nin yanı sıra 3 adet HDMI 2.0 çıkışı, 4 adet USB çıkışı, SPDIF Audio ses çıkışı ve kulaklık jakı akla gelen ilk detaylar arasında yer alıyor.

Sahip olduğu VESA adaptörü sayesinde monitörü duvara veya masaya sabitleyebilmek de mümkün. İlk etapta ABD içinde 30 Eylül tarihinden itibaren satışa sunulacağı belirtilen monitörün fiyatı ise 3 bin 999 dolar olarak belirlenmiş.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız