Real Madrid E-Spora Katıldı!

799

Futbol ve basketbol sporlarında dünyanın köklü ve en başarılı kulüplerinden biri olarak kabul edilen Real Madrid de e-spor arenasına katıldı. Kulübün resmi Weibo hesabından yapılan açıklamaya göre Real Madrid, ilk adımını Çin’de kurulacak ve oradaki müsabakalarda yarışacak bir takım ile atacak.

BÜYÜK SPOR KULÜPLERİNİN YENİ GÖZDESİ

Real Madrid e-spor arenasına giriş yapan ilk spor devi değil. 2016 yılında Hollanda’nın futbol markası Ajax, e-spor sahnesine dahil olarak akıma öncülük eden kulüplerden birisi olmuştu. Aynı yıl İspanya’nın başarılı futbol kulübü Valencia da Hearthstone, Rocket League, ve kısa bir dönem League of Legends arenasında boy gösterdi. Dünyaca ünlü bir çok futbolcunun yetiştirildiği Brezilya’nın Santos kulübü ise Call of Duty, League of Legends, Battlefield 4 ve Crossfire oyunlarıyla yarışa dahil oldu.

BİR DÜNYA DEVİ DAHA E-SPORA KATILDI - ProGamerTR

Sadece futbolun değil, basketbolun en büyük ve prestijli organizasyonu NBA’den de e-spora katılım oldukça yükseldi. Team Dignitas(Philadelphia 76’ers), 100 Thieves  (Cleveland Cavaliers) ve FlyQuest (Milwaukee Bucks) gibi bir çok e-spor oluşumu, NBA takım yöneticileri tarafından kurularak veya satın alınarak organizasyon bünyelerine dahil edildi.

İLK ADIM FIFA ONLINE 4

Real Madrid e-spordaki ilk adımını League of Legends veya Overwatch gibi son yılların popüler oyunları yerine Fifa Online 4 takımı oluşturarak atmayı tercih etti. Buna göre Real Madrid açık beta sürümü düzenlemeleri devam eden ve sadece Çin ülke sınırları içerisinde oynanabilen oyun için yalnızca Çinli oyunculardan oluşan bir takım kurdu.

Elbette futbol severler için pek sürpriz olduğu söylenemeyecek bu karar, e-spor taraftarları açısından ise oldukça şaşırtıcı oldu. Özellikle futbol kulüplerinin Asya pazarına yoğunlaşarak büyük kazançlar elde etmeye başlaması, e-spora yapılacak girişimlerin Çin, Güney Kore, Vietnam veya Tayvan gibi ülkeleri de başlangıç yatırımı için cezbedici kılıyor. Yine de Real Madrid kulübünün topluluğun ilgi ve beklentilerini dikkate alacağını ve yakın zamanda popüler oyunlara da yatırım yaparak e-spordaki etkinliğini artıracağını tahmin etmek hiç de zor değil.

BİR DÜNYA DEVİ DAHA E-SPORA KATILDI - ProGamerTR

Hollanda’nın, 1. futbol ligi Eredivisie ismini E-Divisie olarak modifiye edip Avrupa’da ulusal bir Fifa oyun ligi kurması da bu alana ilginin bireysel bazda kalmayıp hızla büyüyeceğinin göstergesidir. Ülkemizde de son yıllarda başta Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray gibi köklü isimler olmak üzere bir çok spor kulübü e-spor arenasına dahil olabilme yolunda çalışma yapmaya başladıklarını duyurmuştu. E-sporun bu yükselişine kayıtsız kalmak geleneksel spor kulüpleri için oldukça zor olacak gibi görünüyor.