Çinli oyun konsolu PlayStation 4 Pro’ya rakip oldu

810

Günümüzde oyuncuların büyük rağbet gösterdiği PlayStation 4 Pro ve Xbox One gibi oyun konsollarının geliştirme sürecine geç kalan işlemci ve ekran kartı üreticisi AMD, bu açığını Çin’de yepyeni bir oyun konsolunun hazırlanmasına yardımcı olarak kapatmaya çalışıyor. Zhongshan Subor isimli markayla gerçekleştirdiği işbirliği neticesinde tamamen yeni bir oyun konsolu geliştirmeyi başaran AMD, bu konsolun teknik özelliği itibariyle PlayStation 4 Pro ile rekabet edecek seviyeye gelmesini de mümkün kıldı.

Çinli oyun konsolu PlayStation 4 Pro'ya rakip oldu - ProGamerTR

Sessiz ve yüksek performanslı bir konsol

Digital Foundry’de yer alan habere göre Subor’un yeni oyun konsolu, PlayStation 4 Pro’yu güç noktasında yakalamayı başarmış bulunuyor. Yeni jenerasyon Ryzen ve Vega mimarileriinn kullanıldığı konsolda AMD sınırları gerçekten zorlamış. PlayStation 4’ün işlemci gücünün sınırlarını aşan Subor’un yeni konsolu, işlemciye çok fazla güç bindiğinde dahi rahatsız edici seviyede gürültü çıkarmıyor.

Teknik özellikleri tam olarak bilinmiyor

An itibariyle Subor’un ve AMD’nin ortaklaşa geliştirdiği yeni konsolun tüm teknik özellikleri kamuoyuyla paylaşılmış değil. Ancak 8 GB RAM ve 265 bit hafızaya sahip olduğu bilgisi ortalıkta dolaşıyor.

Öte yandan Subor’un yeni konsolunun PlayStation 4 Pro gibi grafik işleme yeteneğinin PlayStation’un donanımından daha farklı çalıştığı da belirtildi. Sony’nin özel işlemcisi PS4’ün 911 MHz ve 36 CU gücüne sahip olmasını sağlıyor. Oysa son AMD Vega tasarımında Pro GPU, orijinal PS4 grafik işlemcisine kıyasla çok daha verimli çalışıyor. AMD’nin son geliştirdiği Polaris ve Vega tasarımlarından da güç almasıyla daha fazla işlemci gücünü daha verimli bir şekilde sağlayan Subor, overclock yapma imkânını da oyunculara sunmuş durumda. Yani kesinlikle PlayStation 4 Pro’dan geri kalır yanı olmayan bir konsolla karşı karşıyayız.

Satış rakamları nasıl olacak?

Menşei Çin olduğu için bu yeni konsolun uluslararası pazarda ne denli tutacağı merak konusu. Muhtemelen Uzakdoğu Asya pazarında hatırı sayılır miktarda satış rakamlarına ulaşacaktır. Ancak gerek Avrupa, gerekse ABD gibi oyun pazarının geliştiği ülkelerde Subor’un tutulmasına pek de ihtimal verilmiyor.

Tabii tüm bunlar Subor’un dev oyun stüdyolarıyla anlaşıp kendi konsolu için özel oyunlar geliştirilmesini teşvik etmesiyle değişiklik gösterebilir.