Civilization VI bu sonbaharda PS4 ve Xbox One’a geliyor

235

Hit haline gelen ve adını en iyi strateji oyunları listesinin üst sıralarına yazdırmayı başaran Civilization VI ilk kez 2016’nın Mayıs ayında görücüye çıkmıştı. Aradan geçen uzun sürenin ardından yapımın halen daha PlayStation 4 ve Xbox One konsollarına uyarlanmamış olması ciddi bir eksiklik olarak görülüyordu.

Neyse ki şimdilerde bu konsol sahiplerinin bu bekleyişi sona ermek üzere. Nintendo Switch’e uyarlanmasını takip eden 1 yılın ardından sonunda PS4 ve Xbox One’a da geleceği kesinlik kazanan oyun, halihazırda PC ve Mac’in yanı sıra iPad tabletlerinde de oynanabilir durumda.

Sıra bazlı, gelişmiş bir strateji oyunu

Aşina olmayanlar için kısaca anımsatmak gerekirse Civilization VI, diğer tüm Civilization yapımlarında olduğu gibi sıra bazlı oynanıyor. Yani siz hamlenizi yapıyorsunuz, sıra rakiplerinize ve sonrasında yine size geliyor. Oyuncuların amacı her biri kendi ülkesini kalkındırmak ve hükmettiği alanı genişletmek isteyen yöneticilerle mücadele ederek kendi imparatorluğunuzu kurmak.

Tabii tüm bunları başarabilmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. Harita üzerindeki alanınız büyüdükçe, farklı milletleri de tek bir krallık altında toplamaya başladıkça isyanlar ve baş kaldırmalar başlıyor. Bunları bastırmak için zaman zaman tavizler vermek zorunda da kalabiliyorsunuz. Teknoloji ve AR-GE yatırımlarını yönetmek, üniversiteler kurmak, asker yetiştirmek gibi bir devletin yapması ve ağırlık vermesi gereken her şeye oyuncu olarak sizler karar veriyorsunuz.

Doğayla mücadele etmeniz de gerekecek

Bu arada Civilization VI’nin Expansion Bundle paketinin içinde Gathering Storm ve Rise and Fall isimli iki farklı mod da mevcut bulunuyor. Doğal afetler, isyanlar ve sadakat olmak üzere farklı oyun içi etkenlerin de dahil olduğu bu modlar sayesinde Civilization VI hiç olmadığı kadar gerçekçi olmuş. Zaten bu saydıklarımızı hariç tutarsak oyunun serinin diğer yapımlarında pek de farkı olmadığı söylenebilir.

Civilization oyunları bugüne dek çoğunlukla bilgisayarlar için üretilmişti. Ancak son dönemde mobil cihazlara yönelik oyun geliştirme furyasına kayıtsız kalmayan geliştiriciler, oyunun iPad sürümünü geliştirerek ciddi bir çıkış yakalamıştı. Nihayetinde bugün Nintendo Switch’ten PS4’e kadar farklı birçok platformda Civilization oyunları oynayabilmek mümkün hale geldi.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız