Dijital Xbox One S için geri sayım başladı

581

Microsoft’un Xbox Game Pass abonelik servisini piyasaya sürmesinin ardından oyuncuların bu yeni hizmete hayli rağbet gösterdiği söylenebilir. Aylık belli bir ücret karşılığında yüzlerce oyunu dijital olarak indirme fırsatı veren bu servisle birlikte gözler adı daha önce birçok habere konu olan, sadece dijital oyun yüklenebilen Xbox konsolunun çıkışına çevrildi.

Bluray disk okuyucusuna ev sahipliği yapmayan ve sadece Xbox Store’dan oyun yüklenmesi planlanan bu yeni konsolun kod adı Xbox Maverick olacak. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde çeşitli sızıntı kaynaklı haberlerini okuma fırsatı bulduğumuz yeni konsol, iptal edilen disk sürücüsünün yerine daha yüksek kapasiteli bir hard disk taşıyacak.

Dijital Xbox One S için geri sayım başladı - ProGamerTR

Bu gelen Xbox One S All Digital’in ayak sesleri

Her ne kadar kesinlik kazanmış olmasa da kod adı Xbox Maverick olan yeni konsolun raflardaki isminin Xbox One S All Digital olacağı söyleniyor. Xbox Game Pass aboneliği üzerinden ücretsiz oyun indirmenin yanı sıra Microsoft mağazasındaki yapımları da internet üzerinden yükleme seçeneklerinin sunulacağı konsolun ilk görüntüsü bile paylaşıldı.

Almanya menşeli WinFuture sitesinin paylaştığı ve Maverick’e ait olduğunu öne sürdüğü görsele bakacak olursak, yeni konsol Xbox One S’e birebir benziyor. Sadece Blu-ray diski yok, o kadar. Geri kalan her şey, tüm tasarım detayları hemen hemen aynı.

1 TB’lık hard disk kapasitesine sahip

Avrupa bölgesi için planlanan All Digital sisteminde 1 TB’lık hard disk bulunacak, konsol ise kutunun içinden Forza Horizon 3, Sea of Thieves ve Minecraft oyunları önceden kurulmuş olarak çıkacak. Tahmini fiyatı 230 € olması planlanan Maverick’in ABD’de daha farklı bir ücret politikasıyla satılması söz konusu olabilir. Keza önceden yüklenmiş olan oyunlar ABD sürümünde bulunmayabilir.

Konuya ilişkin resmî bir açıklamanın hafta içinde yapılması bekleniyor. Öte yandan Avrupa pazarı için konsolun planlanan çıkış tarihinin 7 Mayıs olduğu bilgisini de paylaşalım.

Oyuncular sevecek mi?

Fiziki oyun CD’lerine sahip olamamak koleksiyon yapmayı seven çoğu oyuncuyu üzecektir elbette, ancak tamamen dijital bir oyun ekosisteminin eski sisteme kıyasla çok daha verimli olduğu su götürmez bir gerçek.