Discord ‘un yeni hamlesi Steam ve Epic’i zora sokacak

724

Bundan birkaç hafta kadar önce Fortnite’in yapımcısı Epic Games, yeni bir dijital oyun mağazası açarak PC oyun devi Steam’e rakip olacağını açıklamıştı. Epic’in oyun geliştiricilerinin dikkatini çekmek için attığı en önemli adım ise Steam’in şart koştuğu komisyon oranlarından çok daha cazip bir teklif sunuyor oluşu.

Öyle ki an itibariyle Steam, mağazada satılan her bir oyundan yüzde 30 oranında kâr payı veya komisyon kesiyor. Epic’in geliştiricilere önerdiği komisyon miktarı ise sadece yüzde 12. Ancak bugün geldiğimiz noktada Epic’e de bir alternatif çıktı ve hem Steam’in, hem de Epic’in komisyon oranlarının çok daha düşüğünü geliştiricilere önerdi. Evet, Discord ’dan bahsediyoruz.

Discord'un yeni hamlesi Steam ve Epic'i zora sokacak - ProGamerTR

Oyun satış gelirinin yüzde 90’ı geliştiriciye!

Bilindiği üzere Discord, oyuncuların işini inanılmaz derecede kolaylaştıran bir tür sesli ve yazılı mesajlaşma programı. Kendi bünyesinde butik bir oyun mağazasına da ev sahipliği yapan Discord ’un 2019 yılından itibaren oyun satışlarından elde edilen gelirin yüzde 90’ını geliştiriciye teslim edeceği, sadece yüzde 10’luk cüz’i bir komisyon keseceği duyuruldu.

Medium’da yer alan duyuruya göre Discord ’un komisyon oranı, Epic Games’in önerdiği 88/12’lik komisyonun da altında. Steam’in 70/30’luk komisyonunu ise hayli hayli geçiyor.

Valve komisyon oranlarına çekidüzen veriyor

Rakip oyun mağazalarından gelen bu ataklar karşısında Steam’in sahibi Valve’nin de bir cevabı var, ancak bunun ne kadar yeterli olacağı tartışmaya açık. Yeni tarifeye göre normalde yüzde 30 ile başlayan komisyon oranı, oyun satış geliri 50 milyon doları geçtiği zaman yüzde 20’ye kadar gerileyecek. Ancak bağımsız oyun geliştiricilerinin bu rakama ulaşması hayal gibi olduğu için sadece AAA yapımların geliştiricileri bu indirimden faydalanabilecek gibi gözüküyor.

Üstelik bu indirimden faydalanılsa bile Epic ve Discord ’un sunduğu kâr payı teklifi çok daha cazip.

Discord ’un mağazası daha da zenginleşecek

Şuan için Discord ’un oyun mağazasında yer alan oyunların her biri moderatör ekip tarafından özenle seçiliyor. Ancak önümüzdeki yıldan itibaren isteyen herkes Discord’a oyununu ekleyip yüzde 10’luk kâr payı avantajından faydalanmaya başlayabilecek. Bu ilk etapta güzel bir şeymiş gibi duruyor olsa da Discord’un özgünlüğünü tehlikeye atabilecek bir gelişme.