DOOM ve DOOM 2 efsanesi şimdilerde iOS ve Android’e uyarlandı

232

Klasik FPS oyunu DOOM ve onun devam yapımı DOOM 2 en sonunda Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda oynanabilir hale geldi. Bu müjdeli haber ilk kez yapımcı stüdyo Bethesda tarafında QuakeCon 2019’da duyuruldu.

Bahsi geçen aynı etkinlikte DOOM, DOOM 2 ve DOOM 3’ün Nintendo Switch, Xbox One ve PlayStation 4 platformlarına uyarlanacağı haberi de paylaşıldı. Her ne kadar adı geçen oyunlar ücretsiz yayınlanmayacak olsa da, her birinin 10 dolardan ucuz olması biraz olsun sevindirici.

Hatırlayanlarımız illa ki olacaktır: Orijinal DOOM oyunu kişisel bilgisayarlar için ilk kez 1993 yılında piyasaya sürülmüştü. Birincil bakış açısının hakim olduğu atış oyunu, PC kullanıcıları arasında ciddi sükse yapmıştı. Ardından 1994 yılında oyunun devamı olan DOOM 2 oyuncuların karşısına çıktı. Aradan geçen 10 yıl gibi uzun bir sürenin ardından DOOM 3, 2004 yılında yayına verildi. Daha sonra ise Bethesda 2016 yılında serinin dördüncü yapımını hayata geçirdi.

Oyuncuların favorisi ilk iki yapım

Zaman içerisinde bir seri haline gelen DOOM’un orijinal ilk iki oyunu aradan uzun bir süre geçmesine rağmen halen daha doğal yapısı ve nostaljik piksel grafik tasarımıyla oyuncuların favorisi konumunda. Dizüstü bilgisayarı olan herhangi birisi bu iki oyunu web tarayıcısı üzerinden oynayabiliyor. Keza uygulama mağazaları üzerinde de DOOM ve DOOM 2’den esinlenerek hazırlanmış bir sürü klon oyun yerini almış durumda.

Google Play Store ve Apple’ın App Store mağazalarında satışa sunulan DOOM ve DOOM 2’nin her birinin fiyatı 4.99 dolar olarak belirlenmiş. Akıllı telefon ve tabletlerde rahatlıkla oynanabilen DOOM’un mobil sürümünde “Thy Flesh Consumed” ek paketi de mevcut. DOOM 2’de ise Master Levels adı verilen 20 adet ek zorlu bölüm yer alıyor. Dört kişiye kadar multiplayer veya co-op oynama imkânı ise cabası.

Mobil cihazların yanı sıra adı geçen ilk iki oyun DOOM 3’le beraber PS4, Xbox One ve son olarak Nintendo Switch’teki yerini de almaya hazırlanıyor. DOOM Eternal’in çıkış yapacağı 22 Kasım tarihinden sonra bu planın hayata geçirilmesi söz konusu olacak.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız