Dünya Kupası elemelerinde hile ‘den 1100 kişi banlandı!

585

Popüler oyunlara dadanan ve diğer dürüst oyuncuların keyfini kaçıran hileciler, çağımızın en büyük problemlerinden birisi. Hiçbir oyun geliştiricisi ve yayıncısı bu tür hile yazılımı kullananlara müsamaha göstermiyor olsa da, zaman zaman kontrolü ele almak ve tüm hilecileri platformdan uzaklaştırabilmek mümkün olmuyor.

İşin kötü tarafı şu, bazı çevrimiçi müsabakalarda birinciye para ödülü veriliyor ve hileciler hakları olmadıkları halde bu ödüle el uzatabiliyorlar! Epic Games de popüler battle royale oyunu Fortnite’in halihazırda elemeleri devam eden Dünya Kupası’na giriş yapan bir takım hilecileri oyundan uzaklaştırdı.

Fortnite Dünya Kupası elemelerinde 1100 kişi banlandı! - ProGamerTR

Bir daha Fortnite oynayamamak var…

Yapılan basın açıklamasına göre Fortnite Dünya Kupası elemelerinin ilk 1 haftasında 1100’den fazla oyuncu kalıcı olarak banlandı. Üstelik Epic diğer tüm oyuncuları da uyararak rekabetçi oyunlarda hile yapanların hem eleneceğini, hem de ceza alacağını belirtti. Hesabın geçmiş hareketlerine ve Epic’in vereceği karara göre cezanın büyüklüğü değişiklik gösterebilecek. Bazı durumlarda bu HWID ban yemeye kadar gidebilir.

Toplam bin 163 kişi uzaklaştırıldı

Aralarında Türkiye ve ABD’nin de bulunduğu birçok ülke ve bölgeden toplam bin 163 hesabın Fortnite oynamaktan men edildiği haberi, yerli ve yabancı oyun bloglarının gündemine bomba gibi düştü.

Üstelik yasaklanan bu hesapların 196’sı katıldığı ve birinci geldiği müsabakalar için ödül de kazanmıştı. Üyeliğini başka kişilerle paylaştığı tespit edilen 48 hesap da aynı şekilde oyundan uzaklaştırıldı. Fakat sadece 2 haftalığına. Pek de a

Yarı finallerde de hile yapılmış

Takım halinde aynı hesabı kullanan ve karakteri boost eden sekiz hesap yasaklanırken, sadece bir kişi Fortnite’in yarı finallerinde hile yaparken yakalandığı için kalıcı olarak oyundan uzaklaştırıldı. Yasaklanan bu hesap hileyi o kadar abartmıştı ki, sadece 5 dakika içinde oyunu birinci olarak bitirmeyi başarıyordu. Neyse ki perma ban yedi ve bir daha aynı bilgisayarı kullanarak oyuna giriş yapamayacak.

Epic’in açıklamasına göre 1 hesap sadece 72 saatliğine yasaklandı. Bu kararın sebebi ise oyuncunun rakiplerinin internet bağlantısına botnet saldırısı yapıp çevrimdışı olmaları ve puan kaybetmelerine yol açmasıydı.