Epic Games kendi oyun mağazasını açarak Steam’e rakip oldu

721

PUBG benzeri battle royale oyunu Fortnite’in her geçen gün daha da popüler hale gelmesinden güç alan yapımcı firma Epic Games, kendi oyun mağazasını hayata geçirerek Steam’e rakip olmak için düğmeye bastı. Epic’ten bugün yapılan açıklamada agresif bir gelir paylaşım modelinin benimseneceği dijital oyun mağazasının açılacağı belirtildi.

Epic’in bu noktada Steam’e karşı ne kadar başarılı olacağına dair yorum yapmak için erken. Ancak şirketin Fortnite ile kavuştuğu geniş kullanıcı kitlesi ve oyunun kendi içindeki launcher yazılımı hesaba katılırsa, ciddi bir potansiyelin varlığından söz edilebilir.

Epic Games kendi oyun mağazasını açarak Steam'e rakip oldu - ProGamerTR

Geliştiricilere daha fazla para kalacak

Oyun mağazasının başarıya ulaşabilmesi için dev oyun geliştiricilerini ve bağımsız (indie) oyun stüdyolarını adil gelir paylaşım oranlarıyla cezbetmek şart. Nitekim Epic de bunun farkında ki, geliştiricilere satışlardan elde edilen gelirin yüzde 88’ini hiçbir kesintiye uğramadan ödeme vaadinde bulunuyor. Yani 10 liraya satılan bir oyunun 8.8 lirası doğrudan geliştiriciye gidecek, mağaza sahibi Epic sadece 1.2 lira kesinti yapacak. Bu, bugüne dek hiç görmediğimiz kadar düşük bir rakam.

Daha açıklayıcı olması için bir örnek vermek gerekirse Steam, yıllardan beri geliştiricilere yüzde 70 oranında ödeme yapıyor ve satışların yüzde 30’luk kısmını komisyon olarak alıyor.

Steam oranlarda güncellemeye gitmişti

Ancak çok değil, bundan birkaç gün önce Steam mağazasının sahibi Valve geliştiricilere başarılı olan oyunlarından daha fazla para kazanabilme fırsatı sunmuştu. Buna göre bir oyunun satışı 10 milyon dolar sınırını geçene kadar komisyon oranı yüzde 30 olmaya devam edecek. Ancak 10 milyon dolarla 50 milyon dolar arasındaki satışlarda bu oran yüzde 25’e gerileyecek. 50 milyon dolar barajı aşılınca ise oran yüzde 20’ye kadar düşecek.

Tüm bu iyileştirmelere rağmen Steam, Epic’in vaat ettiği yüzde 12’lik komisyon oranını yakalamaktan çok uzak.

Unreal Engine geliştiricileri daha da avantajlı

Üstelik Epic’in oyun geliştiricilerine sunduğu imkânlar sadece düşük komisyon oranıyla da sınırlı değil. Unreal Engine isimli oyun geliştirme motorunun da sahibi olan Epic, bu yazılım paketini kullanarak oyun geliştirenlerden normalde kesilen yüzde 5’lik satış komisyonunu almama sözünü de vermiş bulunuyor.