ESPORTS.CON İSTANBUL’DA DÜZENLENECEK

706

Ülkemizde ilk kez düzenlenecek olan Esports.con etkinliğinin tarihi ve içeriği belli oldu. 16 ve 17 Ocak 2019 tarihlerinde İstanbul’da Nonstop Zula Espor Merkezi’nde gerçekleştirilecek oturumlarda birçok firma, marka, espor organizasyonu ve oyuncu temsil edilecek. Zirvede sadece Türkiye bazında değil, küresel alandaki değişim ve gelişmeler de ele alınarak espor ve oyun sektörünün geleceğine ışık tutulacak.

ESPORTS.CON İSTANBUL’DA DÜZENLENECEK - PROGAMERTR

KONFERANSIN DETAYLARI

Tüm dünyada her geçen gün popülerliğini artıran espor, geride bıraktığımız yıl içerisinde ülkemizde de birçok önemli gelişmeye sahne olmuştu. Marketing Türkiye ile Think Event ortak önderliğinde düzenlenecek espor konferansında da; federasyonun kuruluşu, espor liglerimizdeki güncel gelişmeler ve sezon içerisinde uluslararası turnuvalarda elde edilen başarılar ele alınacak. Espordaki eksikliklerin ve hedeflenen veya ihtiyaç duyulan yatırımların analizi için profesyonel pazarlamacılar ile espor alanına yoğunlaşan ekonomistler de konferansta katılımcı olarak yer alacak. Oturum ve seminerlerin temel işleyişi ise; bir espor takımının kuruluşu, marka değerinin oluşturulması, yan kuruluşlarla olan ilişkisi ve tüketiciye ulaşma yolları şeklinde ana başlıklara sahip bir şablon üzerinden yürütülecek.

ESPORTS.CON İSTANBUL’DA DÜZENLENECEK - PROGAMERTR

DÜNYA ÇAPINDA İSİMLER

Esporda söz sahibi olan birçok otorite de konferans süresince konuşmacı olarak programa katılacak. Henüz isimler detaylı olarak paylaşılmasa da profesyonel esporcular, oyun yayıncıları, uluslararası iletişim uzmanları, kulüp ve franchise yöneticileri, yatırımcılar ve oyuncu menajerleri gibi yetkililerin zirvede bulunacağı tahmin ediliyor. Etkinlikte yer alacağı kesinleşen kişiler arasında ise Genco Alp ve diğer Ingame Group kurucu ortakları, Aksoy Araştırma’nın sahibi Ertan Aksoy, Bros Yapım kurucu ortağı Celal Öztürk ve Türkiye’nin üç büyük spor kulübünün temsilcileri bulunuyor.

ESPORCULARIN YAŞAMI MERCEK ALTINDA

Oldukça küçük yaşta başlayan espor kariyeri; özellikle eğitim ve öğretim hayatıyla kesiştiği noktalarda oyuncuların seçime zorlanması gibi bir sorunu gündeme getirebiliyor. Bu doğrultuda eğitim hayatı ile profesyonel esporculuğun beraber yürütülmesi üzere yapılabilecek çalışmalar da konferansın konuları arasında yer alacak. Elbette genç yaşta yeteneklerini keşfeden, markasını oluşturan ve esporu profesyonel meslek olarak icra etmeye başlayan oyuncuların hayatları da sunumlara konu edilecek. Ekonomik açıdan gün geçtikçe büyüyen espor piyasasında profesyonel oyuncuların gelir düzeyleri, çalışma şartları, ve emeklilik sonrası imkanları da masaya yatırılacak konular arasında yer alıyor.

Son olarak etkinlikte bir Influencer ekibinin de söz alacağını belirtmekte fayda var. Bilindiği üzere Influencer terimi, sosyal medya kanalları üzerinden ürünler veya hizmetler hakkındaki tecrübelerini paylaşarak dolaylı reklam veya tanıtım sunan kişiler için kullanılıyor. Oyun sektörünün espor ile birleştiği bir dönemde; oyuncu ve izleyici kitlesi ile üreticiler arasında kanal görevi gören Influencer’lar da  konferans boyunca önemli konulara değinecek.