Five Nights at Freddy’s ‘in AR sürümü sonbaharda geliyor

248

Mobil korku oyunu Five Nights at Freddy’s , bildiğimiz korku oyunlarının aksine basit ama gerçekten çok ürkütücü olması sayesinde kısa sürede inanılmaz yüksek hasılat rakamlarına ulaşmayı başarmıştı. Şimdilerde ise oyunun geliştiricisi ilk kez 2014 yılında çıkan yapımın artırılmış gerçeklik, yani AR sürümüne neredeyse son halini vermiş bulunuyor.

Freddy Fazbear’ın pizza dükkanında geçen ve animatronik robotların ürkütücü şov performanslarını görme imkânı sağlayan oyunda gece bekçiliği yapan bir karakteri canlandırıyoruz. Gece ışıklar kapanıp hava karardığında bu robotların sanıldığı kadar eğlenceli olmadığı gün yüzüne çıkıyor.

Popüler platformlardaki yerini aldı

Scott Cawthon tarafından geliştirilen Five Nights at Freddy’s oyunu hit haline gelmesinin ardından bir seri haline dönüştü ve seriye çeşitli yapımlar da eklendi. FNAF 1’den 4’e kadar çıkan oyunların yanı sıra FNAF: Sister Location isimli yapım da seriye dahil oldu.

iOS ve Android işletim sistemine sahip cep telefonlarının yanı sıra adı geçen 5 oyunu da Steam’den satın alabilmek mümkün. Fiyatları 4.99 ile 7.99 dolar arasında değişen yapımlara ek olarak Five Nights at Freddy’s: Help Wanted isimli oyunun da VR başlıklar için oynanabiri halde olduğunu belirtmekte yarar var. Yani artırılmış gerçeklikten önce oyunun sanal gerçeklik dünyasına adım attığını söyleyebilmek mümkün.

VR’dan sonra AR pazarına da girdi

Henüz yeni yayınlanan tanıtım fragmanı ile Illumix isimli şirket, yeni Five Nights at Freddy’s oyununun artırılmış gerçeklik odaklı olacağını ve önümüzdeki sonbahar aylarında görücüye çıkacağını resmen açıklamış oldu. Five Nights at Freddy’s AR: Special Delivery (Özel Teslimat) adını taşıyan bu oyunda ışıklar yine kararacak ve oyuncular, serinin ikonik karakterleriyle bu kez kendi evlerinde baş başa kalmanın korku ve heyecanını yaşayacaklar.

Diğer tüm artırılmış gerçeklik oyunlarında olduğu gibi oyunu da oynarken cep telefonuna FNAF’ın uygulamasını kurmak zorundalar. Ardından telefon VR başlığına yerleştiriliyor ve cihazın arka kamerası sayesinde korkutucu karakterler doğrudan evin içindeki yerini almış oluyor.

Şuan için ücretli satılıp satılmayacağına dair elimizde kesin bir veri bulunmayan oyunun çıkış tarihinin “sonbahar” olacağı bilgisinden başka bir bilgi kırıntısına sahip değiliz.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız