Fortnite 10. Sezon’la ekran kartlarını yenilemek gerekebilir

274

Battle Royale konseptindeki en popüler oyunlardan Fortnite ’in yapımcısı olan Epic Games, oyunun hayranlarını hayal kırıklığına uğratacak bir dizi yeni açıklamalarda bulundu. Buna göre eli kulağında olan 10. Sezon’dan itibaren Fortnite, eski nesil ekran kartlarını desteklemeye son verecek. Tüm bu değişiklikler ise 10. Sezon’un başlayacağı Ağustos ayından itibaren geçerli olacak. Bu tarihten sonra oyuncuların ekran kartlarını DirectX 11 veya daha üstünü destekleyen modellerle değiştirmeleri gerekecek.

Fortnite bahsi geçen yeni nesil ekran kartı modellerini web sitesinde “Önerilen modeller” başlığı altında listeliyordu. Ancak Ağustos ayından sonra bu modeller önerilen değil, minimum sistem gereksinimleri haline dönecekler.

An itibariyle Epic Games’in web sitesinde Fortnite’in minimum sistem gereksinimleri şu şekilde sıralanıyor:

– PC için Intel HD 4000 veya Mac için Intel Iris Pro 5200

– Intel Core i3 2.4 GHz işlemci

– 4 GB RAM

– Windows 7/8/10 64-bit veya Mac OSX Sierra (10.12.6+)

– Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlar için Metal API desteği

Tabii tüm bunlar “minimum”, yani oyunu en düşük ayarlarda açmak için gereken donanım bileşenleri. Bunun dışında Epic Games, Fortnite oyuncularına şu donanımlara sahip olmalarını öneriyor:

– Nvidia GTX 660 veya AMD Radeon HD 7870 ekran kartı (DX11 GPU desteği olmalı)

– 2GB VRAM

– Intel Core i5 2.8 Ghz işlemci

– 8 GB RAM

– Windows 7/8/10 64-bit veya Mac OSX Sierra (10.13.6+)

21 Haziran Cuma günü Fortnite’in web sitesinde yayınlanan güncelleme mesajıyla birlikte Epic’in DirectX 11 ekran kartlarını PC’ler için “minimum sistem gereksinimi” olarak arayacağı ortaya çıktı. Bu sebeple eski nesil ekran kartı modellerini kullananlar Fortnite’in 10. Sezonu başlar başlamaz yürürlüğe girecek olan bu güncellemeden ötürü masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarını güncellemek zorunda kalacaklar. Bir diğer seçenek ise Fortnite’i PC yerine konsollar üzerinden oynamak. 

İkinci el piyasasında rahatlıkla bulabileceğiniz onlarca farklı DX11 destekli ekran kartı modeli mevcut. Eğer Fortnite sizin için bir tutku haline geldiyse, sıfır bir ekran kartına çok da para vermek istemiyorsanız NVIDIA GeForce GTS 450 gibi bir modeli ikinci el olarak satın alma yoluna gidebilirsiniz.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız