GEES 2018 GÜNEY KOREDE DÜZENLENDİ

741

Uluslararası E-Spor Federasyonları Birliği tarafından üçüncü defa düzenlenen Küresel Espor İcra Zirvesi (GEES) geçen sene olduğu gibi bu sene de Güney Kore’nin Busan kentinde yapıldı. Türkiye Espor Federasyonu kurucu başkanı Alper Afşin Özdemir de zirveye katılarak etkinlik süresince ülkemizi temsil etti.

ESPOR DÜNYASININ DEVLERİ

Bu sene üçüncüsü düzenlenen zirveye espor dünyasını şekillendiren önemli isimler katıldı. Etkinlik dünyanın çeşitli bölgelerindeki espor federasyonları ile uluslararası teknoloji kurum ve kuruluşlarının bir araya gelmesini sağladı. Tüm katılımcı teşebbüs ve federasyonların yetkilileri, zirve boyunca fikir alışverişlerinde bulunarak küresel anlamda bir espor birlikteliği ve ortak kültürün yaratılması hususundaki çalışmalarını paylaştılar.

GEES 2018 GÜNEY KOREDE DÜZENLENDİ - ProGamerTR

Yaklaşık 50 ülkenin temsil edildiği zirvede katılımcı sayısının 200’ü aştığı belirtildi. Esporun gelişimi hakkındaki özet sunumlarla başlayan seminer ve söyleşiler; espor oyunlarının geleceği, kurumlar arası iletişim ve federasyonların ortak görev ile sorumlulukları konuları üzerinden devam etti. Sunumlara katılmasalar da medya mensupları, geliştiriciler ve yatırımcılar da zirveye yoğun ilgi gösterdi.

AKADEMİK ARAŞTIRMALAR

Geçtiğimiz senelerden farklı olarak 2018 Kürsel Espor İcra Zirvesinde akademik araştırmalarla ilgili ayrı bir bölüm oluşturulması da dikkat çekmedi. Bu kısımda ilgililer bu sene içerisinde yapılan akademik araştırmaları paylaşırken, önümüzdeki sene düzenlenecek olan zirveye kadar atılması gereken adımlar konusunda da istişarelerde bulundular. En dikkat çekici fikir birliği ise tüm ülkelerin hükümetlerinin espora aynı ölçüde ilgi göstermemesi sebebiyle ilk etapta mutlaka bölgeler üstü bir ar-ge sisteminin kurulması yönünde oldu.

Espor Akademik Seminer (EAS) ismi verilen paralel programın gelecekte diğer toplantı ve zirvelerde de devam edeceğini söylemek mümkün. Zira geçtiğimiz ay Uluslararası Espor Federasyonu tarafından gelecek beş yıl içerisinde hayata geçirilecek üç ar-ge planı açıklanmıştı. Bu adımları oluşturan Espor Akademik Araştırma Merkezi, Uluslararası Eğitim Merkezi ve Uluslararası Hakem Akademisi kurumlarının temeli bu sene içerisinde atılacak gibi görünüyor.

Esporun hızlı gelişimi ile medya, spor, eğlence ve benzeri sektörleri domine etmesi artık oldukça aşina olduğumuz bir durum. Nitekim yerel hükümetler ile beraber EA Sports veya Riot Games gibi büyük oyun üreticilerinin hakimiyetlerini sınırlamak ve her bölgeye uygun olacak evrensel standartlara ulaşmak adına hala kat edilmesi gereken mesafeler olduğu da gözlerden kaçmıyor.