Google Play Pass veya Apple Arcade servislerine abone olmalı mısınız?

217

Android için çıkan Google Play Pass ’e ek olarak Apple da Apple Arcade adını verdiği servisle pazardaki yerini almış oldu. Netflix ve PlayStation Plus gibi benzer servislerle aynı mantıkta çalışan bu hizmetler, oyuncuların yüzlerce yapıma tek bir aylık fiyat üzerinden erişebilmelerini sağlayacak: 4.99 dolar.

Oyuncuların her birinden 4.99 dolar almak Apple veya Google için ciddi gelir kaynağı olur mu, bilinmez. Ancak çok sıkı mobil oyuncular, aile ve iş arkadaşları gibi gruplar bu servislere abone olmaktan çekinmezler gibi duruyor. Çünkü bu hesapları 6 kişiye kadar ortaklaşa kullanabilmek mümkün.

Deneme süreçleri de var

Apple Arcade’nin mevcut oyun kütüphanesinde 100’den fazla yapım yerini almış bulunuyor. Her biri iOS, iPadOS, Apple TV ve hatta MacOS Katalina işletim sistemlerinde çalıştırabilen bu yapımların çoğu App Store’da ücretli satılıyor. Ancak bu oyunların bazıları da sadece Apple Arcade’e abone olanlar tarafından oynanabilecek. Her bir üye 10 tane cihazda oturum açabiliyor ve 1 ay deneme sürecinden ücretsiz faydalanabiliyor.

Fakat diğer yanda Google Play Pass içerdiği oyun sayısıyla Arcade’e fark atmayı başarıyor. Ayrı ayrı da satılan bu oyunların sayısı 300’ü geçiyor. Üstelik Apple Arcade’de sadece oyunlar yer alırken Google Play Pass’te FaceTune ve Accuweather gibi ücretli günlük uygulamalar da mevcut.

Bunun dışında Apple’da olduğu gibi Play Pass servisi de 5 kişiye kadar aile üyeleriyle paylaşılabiliyor ve her bir kullanıcı 10 ayrı cihazda oturum açabiliyor. Play Store’un yüklenebildiği tüm cihazlar servis kapsamında. Akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar buna dahil. Her iki servis de istenildiği zaman iptal edilebiliyor. Fakat 1 aylık deneme süreci sadece Apple Arcade için geçerli.

Son karar sizin

Eğer çok fazla mobil oyun oynuyorsanız ve ücretli oyunları da ucuza mal etmek istiyorsanız, kullandığınız telefonun işletim sistemine göre tercihinizi Play Pass veya Apple Arcade’den yana kullanmanız tavsiye edilir. Birkaç arkadaş ortak abonelik açtığınızda çok kârlı olacağı muhakkak.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız