Google, Project Stream kumandasının patentini aldı

104

Google, Chrome OS’tan sonraki en büyük web bazlı girişimlerinden birini hayata geçirmek için gün sayıyor. Bu ayın sonuna doğru Google’ın Microsoft ile birlikte Project Stream ismini verdiği yenilikçi projeye ilişkin merak edilen çeşitli detayları kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

Peki, nedir bu Project Stream? İsminden de anlaşılacağı üzere bu proje, Google Chrome tarayıcısını kullanarak oyunları güçlü sunucularda açıp anlık olarak görüntüyü tarayıcıya yansıtma fikri üzerine kurulu. Bu sayede son model ekran kartı ve diğer donanımlara sahip olmak zorunda kalmadan, sadece güçlü internet bağlantısıyla kaliteli oyunlar oynanabiliyor.

Google, Project Stream kumandasının patentini aldı - ProGamerTR

Kendi kumanda tasarımını geliştirdi

Hala daha beta aşamasında olan bu proje kapsamında Assassin’s Creed Odyssey oyunu geçtiğimiz yıl Ekim ayında oynanabilir hale gelmişti. Şanslı beta programı katılımcıları tarayıcıları üzerinden bu oyunu oynama fırsatını elde ettiler.

Şimdilerdeyse Google, Project Stream rüyasını gerçeğe dönüştürmek için bir adım daha attı ve kendi oyun kumandasının patentini resmen aldı. Kumandanın fiyatı ve ne zaman çıkacağına dair ise elimizde bir bilgi yok.

Malum olduğu üzere günümüzdeki oyun kumandaları artık hep birbirine benziyor, belli bir standarda kavuşmuş durumdalar. Dört tane aksiyon düğmesi, iki analog çubuk, bir D-pad veya her yön için dört butona yer veriliyor. Kumandalar arasındaki en büyük fark dış görünümlerinde veya üste ekledikleri ekstra düğmelerle ortaya çıkıyor.

Haptic feedback, yani dokunduğunda titreşimle geri yanıt verme özelliğini desteklemesi beklenen kumanda tamamen beyaz rengiyle emsallerinden sıyrılmayı başaracağa benziyor.

Google Asistan ile entegre çalışabilir

Google’ın yaptığı patent başvurusunda bahsi geçen yeni kumandanın render görüntüleri de yer aldı. Bu fotoğraflara bakarak kumandanın tam ortasında üzerinde Google logosu bulunan büyükçe bir butonun yer aldığını görebiliyoruz. Muhtemelen bu butona basınca Google Asistan devreye girecek ve mikrofon yardımıyla sesli komut kabul edecek.

Bu butonun sağ ve sol üst köşelerinde ise “Anasayfa”, “Geri” veya “Menü” olarak ayarlanabilecek iki buton göze çarpıyor. Oynanan oyuna göre bu düğmelerin işlevi değişiklik gösterebilir.

En altta da dahili mikrofon butonu yer alıyor. Muhtemelen bu butona basarak online oyunlarda diğer oyuncularla sohbet edilecek.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız