Half Life Alyx sadece VR platformunda oynanabilecek

128

Valve şirketi yeni nesil çoğu oyuncu tarafından PC platformuna özel Steam isimli oyun mağazasının geliştiricisi olmasıyla bilinir. Ancak yaşı biraz almış oyuncular Half Life serisinin yapımcısı Valve’yi ve oyunun açılış ekranında çıkış tek gözlü adamı çok eskiden beri tanıyorlar. Geliştiriciliğini üstlendiği oyunların çoğu hit olan Valve’nin en iyi işinin ise Half Life olduğunu söylemek abartı olmaz.

Half Life 1 ve 2’nin ardından ise bir türlü serinin üçüncü yapımı gelmedi. Yıllardan beri geliştirme süreci devam eden bu oyunun ne zaman çıkacağı da hala muallakta. Neyse ki bu uzun bekleyiş devam ederken Valve cenahından yeni bir haber geldi. Şirket “amiral gemisi” olarak tanımladığı yeni oyununun VR, yani sanal gerçeklik odaklı olacak Half Life: Alyx olduğunu duyurdu. Akıllara gelecek o malum sorunun cevabını ise hemen verelim: Bu oyun yıllardır beklenen Half Life 3 değil. Onun bir önceki sürümü olarak nitelendirilebilir.

Alyx Vance karakteri üzerine odaklanılacak

Şirketin resmî Twitter hesabı olan @valvesoftware’den yapılan paylaşımda ilk kez duyulan bu gelişme oyunculuk camiasına bomba gibi düştü ve gözler birden Half Life’ın yeni oyununa çevrildi. Oyunun sırf ismine bakacak olursak Half Life 2’den kendisine aşina olduğumuz Alyx Vance karakteri üzerine odaklanılacağı tahmininde bulunabiliriz.

Yine oyuncuların genel kanaati HL: Alyx’in bir devam oyunu değil, yeni bir serinin başlangıcı olacağı yönünde yoğunlaşıyor.

Valve için bir ilk değil

Oyunun sadece VR başlıklarıyla oynanabilecek olması ise Valve için ilginç bir adım. Ancak şirket genel itibariyle sanal gerçeklik dünyasına hiç de yabancı sayılmaz. Nitekim kendileri daha önce de SteamVR platformunu geliştirmiş ve bu platformda HTC’nin Vive modelini baz almışlardı. Keza Valve Index ismini taşıyan bir diğer model de Valve tarafından piyasaya sürülmüştü. Şaşırtıcı ve cesurca olarak yorumlanabilecek asıl detay ise oyunun PC ve normal konsollarda oynanamayacak oluşu.

Peki, bu yeni VR oyunu beklendiği kadar başarılı olabilecek mi? Hakkında hiçbir detayı bilmediğimiz için bu soruya şimdiden cevap verebilmek güç. Ancak HL serisinin çok fazla hayranı olduğunu hesaba katarsak, başarılı olacağı tahmin edilebilir.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız