Hileli Fortnite APK’lerini yükleyenler, aman dikkat!

413

Epic Games’in popüler battle royale oyunu Fortnite’i geçici olarak Galaxy Note 9’a özel kılması, Android kullanıcı kitlesini hayli kızdırmış ve hayal kırıklığına uğratmıştı. Geliştirici firmanın oyunu Google Play Store’da yayınlamayacağını açıklaması ise beraberinde güvenlikle alakalı soru işaretlerini getirmişti. Ancak görünüşe göre Epic bu konu hakkında hiç de endişelenmişe benzemiyor. Bugün ulaştığımız bilgilerse oyun stüdyosunun resmî olmayan, modifiye edilmiş herhangi bir APK dosyası üzerinden Fortnite’i yükleyen oyuncuların kalıcı olarak uzaklaştırılacağı yönünde. Haber Fortnite tarafından doğrulandı ve birçok yerli yabancı oyun blogunda yer aldı.

Hileli Fortnite APK'lerini yükleyenler, aman dikkat! - ProGamerTR

Her şey Google’a yüzde 30 pay vermemek için

Epic’in Fortnite’i Android platformunda yayınlamak için Google Play Store ile anlaşmaktansa APK dosyasını kendi sunucuları üzerinden dağıtma kararının arkasında yatan sebep ise çok açık. Oyun normalde ücretsiz olduğu için indirme işleminde Google’a bir pay verilmesi gerekmiyor, buraya kadar normal. Ancak oyun içi satın almalarda Google her işlemden yüzde 30 oranında kesinti uyguluyor. Epic de bu kesintiyi gözden çıkaramadığı için oyunu Play Store’da yayınlamama kararı almış durumda.

Bunun oyuncular için dezavantajları arasında Google Play tekliflerinden faydalanılamaması ve oyun içi ilerleme kayıtlarının bulut sunucular üzerinde depolanamıyor oluşu.

APK’yı başka kaynaklardan sakın indirmeyin!

Bu arada şunu belirtmekte de fayda var: Epic Games’in oyunu Play Store’da yayınlamıyor oluşu, resmî olmayan başka kaynaklar üzerinden indirilebilir olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü şirket aldığı güvenlik önlemleri doğrultusunda APK’nın sadece kendi sitesi üzerinden indirilmesini sağlamış. Zaten oyun an itibariyle Samsung’un Galaxy Note 9 gibi son çıkan amiral gemisi modellerinde oynanabiliyor. Bu cihazlarda da Samsung Galaxy App Store üzerinden Fortnite indirilebiliyor.

Ancak oyunun hileli APK dosyasını başka mecralar üzerinden indirmek gibi bir girişimde bulunursanız, kalıcı ban yemeniz kuvvetle muhtemel. Bizden uyarması.

Hemen her şeye erişim izni istiyor

Peki, Epic bunu nasıl başarıyor dersiniz? Uzmanlar Fortnite APK’sının telefonun birçok hassas bilgilerine erişim izni istemesini bu güvenlik önlemlerine yoruyor. Telefonun IMEI’si gibi özgün verilerin kayıt altına alınması, modifiye edilen APK’larla oyuna giren kişilerin uzaklaştırılmasında kolaylık sağlıyor.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız