League of Legends: 8.12 Yamasından Öne Çıkanlar

Sezon ortasının son güncellemeleri League of Legends 8.12 yaması ile yayınlandı. Yamada hedef olarak destek rolü seçilse de; son yamalarda büyücülere, ormancılara ve nişancılara gelen kapsamlı değişikliklere nazaran daha hafif ve basit düzenlemeler göze çarptı. Bu yönüyle de gelecekte bu role yönelik köklü değişikliklerin gelebileceğinin sinyalini veren bir League of Legends test yaması ile karşı karşıya olduğumuz söylenebilir.

KOMUTA SANCAĞININ KALDIRILMASI

League of Legends tarihinde bir çok eşya ya hiç kullanılmadığından ya da daha dengeli bir alternatifi oyuna sürüleceği için kaldırılırdı. Komuta Sancağı ise bu husus ile ilgili olarak son yılların en büyük istisnasını oluşturmuş durumda. Öyle ki uzun bir süredir tercih edilmeyen bir eşya olmasına rağmen bu sezon itibariyle oyun mekaniğinin en büyük problemlerinden biri haline gelecek kadar ön plana çıkmayı başardı.

League of Legends: 8.12 Yamasından Öne Çıkanlar - ProGamerTR

Komuta Sancağı ucuz bedeli ve sağladığı defansif özellikleri sayesinde özellikle ayrık ittirmeyi seven Shen, Singed, Sion gibi tank şampiyonların vazgeçilmez eşyalarından biri olmuştu. Ayrıca kuşatma stratejilerinde; kullanan takıma sağladığı avantaj ve özellikle rakip büyücüleri son derece çaresiz bırakması sebebiyle, birkaç yamadır Riot Games tarafından incelemeye alınmış ve çeşitli düzenlemelerle eşyanın dengelenmesi hedeflenmişti. Ancak güncel metada büyücülerin ve off-tankların etkinliğinin artması ile Komuta Sancağı’nın tüm dengelemelere rağmen en popüler eşya konumu koruması, eşyanın oyundan tamamen kaldırılması gibi radikal bir kararı da beraberinde getirmiş oldu.

KALKAN YETENEKLERİ

Son sezonlarda oynanma/kazanma istatistikleri oldukça yüksek hale gelen kalkanlı destekler, bu sezon içerisinde dengeleme hedefine alınmışlardı. Nihayet getirilen değişikliklere göre Karma ve Lulu’nun kalkan yeteneklerinin süresi 2.5 saniyeye sabitlenirken; destek rolünün zirvesinde uzun süredir tahtını koruyan Janna için “bozunma” mekaniği getirildi. Bozunma; Mordekaiser’in pasifine benzer şekilde, belirli bir gecikmenin ardından sahip olunan kalkanın yavaş yavaş eriyerek yok olması anlamına geliyor.

League of Legends: 8.12 Yamasından Öne Çıkanlar - ProGamerTR

Destek rolünde olmamasına rağmen düzenlemelerden nasibini alan bir şampiyon da Orianna oldu. Taban kalkan değerinin yüksekliği sebebiyle özellikle geç oyunda takımı için ikincil destek rolüne evrilebilen Orianna’nın da kalkanı artık 2.5 saniye aktif kalacak.

Son olarak destek eşyalarının kalkan ve iyileştirme arttırma özelliğinde de %20-25 civarında azaltma yapıldı.

İncelediğimiz başlıklar haricinde birkaç şampiyon ve rüne getirilen ufak tefek değişiklikler ve iki yeni Dünya Kupası temalı kostüm içeren yama ile beraber sezon ortası dönem de son bulmuş oluyor. League of Legends 8.12 yamasının büyük liglerin yeni başlayan yaz sezonlarında etkin olacağını da hatırlatmakta fayda var.