League of Legends 8.17 Yaması Meta Şampiyonları

725

Yenilenen Nunu ile ön plana çıkan 8.17 yaması ufak da olsa birçok meta şampiyon güçlendirmesini de beraberinde getirdi. Yama notları ve oyuncu tercihlerini dikkate alarak güncel metanın rollerine göre en etkili meta şampiyonlarını inceledik.

İŞTE LEAGUE OF LEGENDS 8.17 YAMASININ META ŞAMPİYONLARI

League of Legends 8.17 Yaması Meta Şampiyonları - ProGamerTR

ÜST KORİDOR

1- Pantheon

Artçı şok anahtar rünü ve W yeteneği ile Pantheon, birinci seviyede karşılık verilmesi mümkün olmayan bir hasar mekaniğine sahip olabiliyor. Bu haliyle ilk seviyelerden itibaren rakiplerini minyonlardan uzak tutabilen şampiyon için koridoru kazanmak oldukça kolay hale gelebiliyor. Erken oyundaki gücüne dengeleme alana kadar Pantheon, agresif oyun tarzı ile tekli dereceli sıraların vazgeçilmezlerinden olacak gibi görünüyor.

2- Irelia

Q yeteneğinin minyonlara karşı olan hasarı artırılan Irelia, kısa bir aradan sonra üst koridorda etkin meta şampiyonlar arasına tekrar girmiş oldu. Güçlendirme sayesinde koridorda daha mobil hale gelen ve kolaylıkla minyon biçebilen dövüşçü şampiyon, bu özelliği ile rakiplerine karşı daha seri ve saldırgan bir oyun tarzı benimseyebilecektir.

3- Darius

Yenilmez anahtar rününe gelen dengeleme Darius üzerinde hiçbir olumsuzluk yaratmamış gibi görünüyor. Darius hayatta kalma özellikleri, yüksek taban hasarı ve zırh tanımayan ultisi ile suikastçı, dövüşçü ve tank sınıfında olması fark etmeksizin tüm rakiplerine üst koridoru dar edebiliyor. Yavaşlatma ve çekme kitle kontrollerine de sahip olan off-tank şampiyonun metadaki yerini koruyacağını öngörmek hiç de zor değil.

ORMANCI

1- Wukong

Savaş başlatma, zırh kırma ve doğal tanklık özellikleri ile Wukong, ormancı rolü için ideal meta şampiyonlardan biri olarak görülüyordu. Nitekim son sezonlarda orman metasındaki erken oyun kamplarının güçlendirilmesiyle iyice metadan düşen şampiyon, 8.17 yamasında faydalı olabilecek bir güçlendirme aldı. Wukong artık ilk seviyede fazladan saldırı hızı alarak ormanda uzun süredir yaşadığı erken oyun handikaplarından arınmış ve metaya etkili bir dönüş yapmış oldu.

2-  Rengar

Rengar çıktığı günden beri birçok oyuncunun ana şampiyonu olarak ön plana çıkmaktaydı. Bu sebeple sürekli aldığı dengelemeler bile onu dereceli sıralardan düşürmemekte; yasaklanma ve seçilme oranı hep ortalama üstünde kalmaktaydı. Son yamada en sevilen özelliği olan ultisine aldığı güçlendirme ile önümüzdeki günlerde ormandaki seçilme oranını artıracak gibi görünüyor.

3- Amumu

Amumu tanklığı, sürekli hasarı, mesafe kapatma özelliği ve takım savaşlarının kaderini değiştirecek ultisi ile ideal bir ormancı profilini oluşturuyor. Tek korkusu ani hasar ve rakip Janna olan meta şampiyonun, yeni metada bu iki unsurun etkilerinin azalmasıyla vadide sıkça yer edinebileceğini düşünmek hiç de yanlış olmayacaktır.

ORTA KORİDOR

1- Akali

Yakın zamanda güncellenen Akali, oyuncular tarafından keşfedildikçe metanın en ön plandaki suikastçı şampiyonu haline gelmiş oldu. Mevcut orta koridor şampiyonları ile durdurulması oldukça zor olan Akali, hazır dengelenmemişken bir süre daha metayı domine edecek gibi görünüyor.

2- Anivia

Tank metasının dönüşü beraberinde uzayan maçları da getirmiş oldu. Bu sebeple orta koridorda sık sık Kassadin, Ryze, Aurelion Sol ve benzeri geç oyun şampiyonlarını görmek mümkün hale geldi. Bunlar içinde de güncel metada en faydalı görünen meta şampiyonun Anivia olacağını söylemek mümkün. Urgot, Galio, Sion, Ornn gibi tank şampiyonların mesafe kapatma özelliklerini duvarı ile engelleyebilen ve geç oyundaki gelişimi ile güç patlamasında bir çok şampiyonu geride bırakabilen Anivia, orta koridor için etkili seçimlerden olacaktır.

ALT KORİDOR ( NİŞANCI )

League of Legends 8.17 Yaması Meta Şampiyonları - ProGamerTR

1- Twitch

Nişancıları doğrudan veya dolaylı etkileyen bir çok güncellemeye rağmen Twitch, yakın zamanda direkt olarak kendisine etki edebilecek herhangi bir değişiklik almamıştı. Maçlarda daha sıkça ve fazla sayıda takım savaşının yaşanacağı güncel metada Twitch gibi nispeten kolay pozisyon alabilen ve güvenli mesafeden sürekli hasar bırakabilen bir şampiyonun etkisini hissettireceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

2- Jhin

Jhin eşya ve rünlerdeki ani hasar dengelemelerinden diğer nişancılara nazaran fazla etkilenen bir meta şampiyon. Buna rağmen erken ve orta oyunda son derece güvenli bir seçim olmasıyla metadaki varlığını hala koruyabiliyor. Tank şampiyonlarla da son derece iyi bir sinerjisi olan Jhin’i profesyonel arenada da sıkça görmeye devam edebiliriz.

ALT KORİDOR ( DESTEK )

1- Poppy

Poppy genel yapısı itibariyle bir destek şampiyonu olmasa da özellikle bol mobilite ve baskınlı geçen alt koridor metalarında destek olarak oynanabilmekteydi. Güncel metada da Pyke, Rakan, Leona gibi şampiyonlar ile ormanda Wukong, Lee Sin ve Rengar gibi şampiyonların sıkça tercih edilmesi; Poppy’in W yeteneğinden gelen korumayı oldukça değerli kılıyor.

2- Taric

Oyunların daha geç bitmeye başlamasından fayda sağlayan bir diğer meta şampiyonun da Taric olduğunu söylemek mümkün. Yeteneklerini takım arkadaşları aracılığıyla da kullanabilen ve geç oyunda neredeyse öldürülemez hale gelen Taric, hem dereceli sıralarda hem de profesyonel turnuvalarda tercih edilen şampiyonlar arasına girecektir.

3- Brand

Tank metalarının vazgeçilmezlerinden olan Brand, son dönemde dereceli oyunlarda sıklıkla yer almaya başladı. Pasifinden gelen özellik sayesinde tüm yeteneklerinin rakibin can yüzdesine göre vurması, büyücü şampiyonu oldukça ön plana çıkarıyor. Kalkan/iyileştirme yetenek setine sahip desteklerin zayıflaması ve kompozisyonların tank ihtiyaçlarını orman ve üst koridor aracılığı ile karşılamaya başlaması sayesinde Brand, alt koridor için ideal seçimlerden biri haline geliyor.