League of Legends 8.22 Yaması Meta Şampiyonları

589

League of Legends sezonu öncesi döneme geçiş yamasında öncekilere nazaran şampiyonlara daha fazla yoğunlaşıldığı gözden kaçmıyor. Getirilen yenilik ve güncellemeler ile beraber metadaki güçlü şampiyonları rollerine göre kısaca inceledik.

İŞTE LEAGUE OF LEGENDS 8.22 YAMASININ META ŞAMPİYONLARI

League of Legends 8.22 Yaması Meta Şampiyonları - ProGamerTR

ÜST KORİDOR

1- Jax

Jax önceki metalarda da güçlü şampiyonların arasında yer bulmaktaydı. Nitekim tank ve off-tank sınıfındaki şampiyonların zamanla güçten düşmesiyle Jax, konumunu çok daha sağlam bir hale getirdi. Karşı Saldırı yeteneği ile rakiplerin düz vuruşlarından sıvışabilen ve alan etkili bir kitle kontrol olanağına sahip olan dövüşçü şampiyon, Üçlü Kuvvet eşyasına kavuştuktan sonra durdurulması imkansız bir hale gelebiliyor.

2- Sion

Tankların düşüşe geçmesine rağmen bu durumdan pek etkilenmeyen Sion’un çok daha değerli hale geldiğini söyleyebiliriz. Erken seviyelerde birçok dövüşçü şampiyonu alt edebilecek taban hasarı, Sion’u diğer tankların aksine çok daha agresif ve rakiplerini takasa zorlayan bir tarza uygun kılıyor. Orta ve geç oyunda ise ultisi ile uzak mesafelerden savaşları başlatma olanağı ve takım savaşlarında ölse bile pasifi sayesinde yüksek hasar çıkarmaya devam edebilmesi de Sion’u metada tutan özellikleri arasında yer alıyor.

ORMANCI

1- Camille

Çıktığı dönemde üst koridorda tercih edilen Camille bu sezonun sonlarına doğru ormancı mevkisine adapte oldu. Camille yüksek hareket kabiliyeti ve isabet ettirmesi zor olmayan kitle kontrolü sayesinde erken koridor baskınlarında çok rahat skor veya sihirdar büyüsü alabiliyor. Bu özelliği ile takımını hızlıca öne geçirebilen şampiyon takım savaşlarında da ultisi sayesinde rakipteki ana hedefin hareket alanını kısıtlayabiliyor. Çok büyük bir dengeleme veya mekanik değişikliği almadığı sürece Camille ormandaki en güvenli tercih olma özelliğini koruyacak gibi görünüyor.

2-  Xin Zhao

Tıpkı Camille gibi Xin Zhao da erken oyunda koridorlar üzerinde baskı kurabilmek açısından ideal seçimlerden biri olarak göze çarpıyor. Duelloya yatkın bir yapısı olması sebebiyle Yampiri Yengeç kontrolü, karşı orman baskınları ve global görevlerde Xin Zhao’ya meydan okunması oldukça zorlaşıyor. Geç oyunda takım savaşlarına dayanıklılık, kitle kontrol ve yüksek hasar getirebilen şampiyon için maçları domine edebilmek adına en garanti seçimlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

3- Hecarim

Hecarim için güncel metanın gizli cevheri dememiz hiç de yanlış olmaz. 8.16 yamasında güçlendirme almasına rağmen uzun süre değeri anlaşılamayan şampiyon nihayet ormanda hakettiği konuma ulaştı. Hayalet sihirdar büyüsü, Yırtıcı anahtar rünü ve Üçlü Kuvvet eşyası ile rekor yürüme hızına ulaşabilen Hecarim, pasifi sayesinde bu hızını hasara da dönüştürebiliyor. Erken oyunda kampları hızlıca dönebilme özelliği ve koridor baskınlarındaki etkinliği de Hecarim’in metadaki konumunu sağlamlaştıran unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

ORTA KORİDOR

1- Ahri

Ahri hasar ve kitle kontrol etkinliği açısından yetenek atışlarına fazla bağımlı bir şampiyon. Bu açıdan kontrolü ve hedefleri tutturması oldukça zor olan şampiyonun işini daha basit hale getirebilecek bir yöntem keşfedildi. Buzul Takviyesi rünü ile düz vuruşları ve yavaşlatan aktif eşyalarla rakiplerin hareketlerini kısıtlayan Ahri, bu sayede yetenek kombosunu hedeflerine kolayca tutturabiliyor. Altıncı seviyeye ulaşması halinde 3 defa kullanabildiği ultisi ile durdurulması neredeyse imkansız hale gelen Ahri’nin bir süre daha orta koridorda ekin olacağını söylemek mümkün.

2- Kassadin

Nişancıların metaya dönmesiyle Kassadin gibi mobil suikastçıların değerinin tekrar yükseldiğini söyleyebiliriz. 8.17 yamasında güçlendirme alan Kassadin’in ulti bekleme süresi erken seviyelerde düşürülmüştü. Ultisine erişmesiyle yüksek hareket kabiliyeti kazanan şampiyon üst ve alt koridorlara kolayca baskın yapabiliyor. Pasifi sayesinde büyü hasarı ağırlıklı şampiyonlara karşı dayanıklı hale gelen suikastçı şampiyon orta koridor büyücülerine karşı da güvenli bir seçim oluyor.

League of Legends 8.22 Yaması Meta Şampiyonları - ProGamerTR

ALT KORİDOR ( NİŞANCI )

1- Ashe

Geçtiğimiz yamada güçlendirilen Ashe alt koridorda güçlü seçimler arasındaki yerini aldı. Pasifinden gelen yavaşlatma etkilerinin artırılması ve E yeteneğinden gelen görüş alanının belirgin hale getirilmesiyle nişancı şampiyonun işlevsel katkısının arttığını söylemek mümkün. Global görevlerde rakiplerin takibi, vur-kaç tekniğini kolayca kullanabilmesi ve ultisinden gelen yüksek kitle kontrolü ile Ashe, farklı takım kompozisyonlarına uyum sağlayabilecek bir nişancı seçimi olabiliyor.

2- Lucian

Tankların metadan düşmeye başladığı dönemde ani hasarı yüksek bir nişancı olan Lucian da etkinliğini yükseltmeye başladı. Hali hazırda tercih oranı oldukça yüksek olan şampiyonun yakın zamanda galibiyet oranını da artıracağını söylemek yanlış olmayacaktır. Pasifinden gelen çift düz vuruş yapabilme özelliği sayesinde Lucian, üçüncü seviyeye ulaştığı anda yeteneklerini zincirleyerek oldukça yüksek bir hasar çıkarabiliyor. Temel eşya ve rün yollarının da iyi durumda olduğunu düşünürsek Lucian için güncel metadaki en etkin şampiyon olduğunu söyleyebiliriz.

 

ALT KORİDOR ( DESTEK )

1- Leona  

Hareketli suikastçıların taşıyıcıları kolayca avladığı bir metada Leona gibi rakipleri uzun süre etkisiz hale getirebilen bir şampiyon oldukça değerli hale geliyor. Doğal tanklığı, pasifinin sağladığı yüksek hasarı ve neredeyse tamamı kitle kontrolden oluşan yetenek setiyle Leona, destek görevinin yanı sıra metadan düşen üst koridor tanklarının yerini de rahatça doldurabiliyor.

2- Nami

Alt koridorda Pyke hakimiyetinin azalmasıyla işlevsel destekler de rollerine geri dönmeye başladı. Bu açıdan Nami, iyileştirme özellikleri, sağladığı fazladan yürüme hızı ve dürtme kabiliyetleri ile destek rolünde öncelikli bir seçim haline geliyor. Üstelik diğer işlevsel desteklerin aksine Nami savaşları başlatma veya rakip tarafından yapılan hamlelere karşı oyun yapma açısından da takımına oldukça faydalı olabiliyor. Çok yönlü mekanikleri sayesinde sıklıkla metada yer bulabilen Nami, bu sezon zayıflatılan koruyucu destekler için ideal bir alternatif olarak görünüyor.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız