League of Legends: 9.15 Yamasından Öne Çıkanlar

328

Dünya çapında tüm liglerin playoff aşamalarının arifesinde olduğumuz dönemde Riot Games ufak sayılabilecek bir yama olan 9.15 yamasını oyuna sürdü. Az değişikliğin yer aldığı yamanın büyük bir bölümü ormancı rolüne tesir etti. 9.15 yamasının öne çıkan değişikliklerini kısa başlıklar halinde inceledik.

League of Legends: 9.15 Yamasından Öne Çıkanlar – ProGamerTR

BÜYÜCÜ METASININ DİRİLİŞİ

            Aslında orta koridorda uzun süredir karma nitelikli bir metanın içinde bulunduğumuz söylenebilir. Ama hasar büyücüleri bir tık daha geri planda kendilerine yer bulabiliyor. Son yama ile birlikte Xerath’ın ulti menzili, Syndra ve LeBlanc’ın hasar değeri artırılarak ani ve yüksek hasarlı büyücülerin tercih oranını ortalamaya yaklaştırma planları da hayata geçirilmiş oldu.

            Ancak bu bölümde en göze çarpan güçlendirmeyi Lissandra’nın aldığını söylemek yanlış olmaz. Lissandra hem taban can değerine hem de ulti hasarına güçlendirme alarak bir anda ön plana çıkan şampiyonlar arasında kendisine yer buldu. Büyücü şampiyonun doğal tank olması ve suikastçıların en büyük karşı seçimlerinden biri olması sebebiyle güçlendiğinde metayı kolayca değiştirebildiğini de belirtelim.

LUCIAN VE VAYNE GÜÇLENDİRMESİ

            Oyunun mobil taşıyıcıları Lucian ve Vayne de metaya döndürülmesi planlanan şampiyonlar olarak dikkat çekiyor. Vayne’in Kazıkatar yeteneği artık rakibi duvara çarptırdığında ana yeteneğin %100’ü yerine %150’si oranında ekstra hasar veriyor. Kazıkatar yeteneği Vayne oyuncularının beceri ve şampiyona hakimiyet unsurlarını oldukça ön plana çıkaran bir özellik. Bu yeteneğin güçlendirilmesi ile birlikte usta Vayne oyuncularının daha kolay fark yaratabileceğini beklemek mümkün. Lucian ise daha basit bir güçlendirme aldı. Nişancı şampiyonun ultisi artık 2. ve 3. seviyede daha yüksek hasar bırakacak. Geç oyunda etkisi düşen şampiyonu bir nebze rahatlatacak olan bu düzenleme “caster” tipi eşya diziliminin de geri dönüşü anlamına gelebilir.

MALPHITE GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR

            League of Legends tarihinde pek rastlamadığımız durumlardan biri son yamada dikkat çekti. 9.14 yamasıyla oldukça kuvvetli hale getirilen Malphite için 9.15 yamasında da güçlendirme değişiklikleri yapıldı. Birbirini takip eden yamalarda aynı şampiyona güçlendirme uygulanması sıra dışı bir durum olsa da gerçekten de Malphite’ın bu düzenlemelere ihtiyacı olduğu bir gerçekti. Q yeteneğindeki yavaşlatmanın %5 eklenerek artırılmasıyla erken seviyede rakiplerine daha güçlü kitle kontrol uygulayabilecek şampiyon ayrıca W yeteneğini aktif edince daha fazla alan hasarı verecek. Her iki özelliği de aslında ormancı Malphite’ın hayata döndürülmesi olarak yorumlayabiliriz; ancak Malphite koridorda fiziksel hasar ağırlıklı dövüşçülere karşı hala ideal bir seçim olabiliyor.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız