League of Legends: 9.7 Yaması Meta Şampiyonları

583

Spesifik meta şampiyonlar ve rünler üzerinden düzenlemelerle dengenin kurulmaya çalışıldığı bir yamayı geride bıraktık. Yama ile beraber gelen değişiklikler doğrultusunda rollerine göre metanın en güçlü şampiyonlarını inceledik.

İŞTE LEAGUE OF LEGENDS 9.7 YAMASININ META ŞAMPİYONLARI

League of Legends: 9.7 Yaması Meta Şampiyonları - ProGamerTR

ÜST KORİDOR

1- Hecarim

            Çin sunucusunda sıkça oynanan Hecarim, Yenilmez anahtar rünü ve Tutuştur sihirdar büyüsü ile üst koridorda etkin bir kartopu şampiyonu olma özelliği gösteriyor. Sıklıkla ormanda görmeye alıştığımız şampiyon, koridorda bulunsa da Işınlan büyüsü ve yüksek hareket hızıyla diğer koridorlara baskın atmakta hiç de zorlanmıyor.  

2- Urgot

            Geç oyunda sürekli hasar bırakabilen bir savaş makinesine dönüşen Urgot son yamada aldığı hasar dengelemelerine rağmen metadaki gücünü koruyor. W yeteneği ve tank eşya dizilimlerinden fayda sağlayabilmesi sayesinde dövüşçü şampiyon, geç oyun savaşlarında rakip kompozisyonların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. 

3- Riven  

            Geç oyunda Riven kadar mobil olabilen ve kitle kontrolünü rakiplere kolayca bırakabilen bir şampiyon elbette bu yamada hızla yükselişe geçti. Koridor aşmasında hafif zorlansa da iki ana eşyasını tamamladıktan sonra ulaşabildiği güç patlaması sayesinde şampiyon erken oyunda maruz kaldığı dezavantajları hızlıca kapatabiliyor.

ORMANCI

1- Rek’Sai

            Rek’Sai açtığı tünellerin uzun süre aktif kalabilmesi sayesinde orta oyuna doğru ormanda durdurulamaz bir hareket kabiliyetine ulaşabiliyor. Bu da şampiyonun baskınlarını takip etmeyi veya karşı orman stratejisi geliştirmeyi oldukça zorlaştırıyor. Mekanikleri itibariyle alışılması çok kolay olmasa da Rek’Sai güncel metada orman için en güvenli seçim olarak dikkat çekiyor.

2- Nunu

             Vi, Lee Sin, Kha’Zix ve Jarvan IV gibi metanın güçlü ormancıları, uzun süredir ortalarda gözükmeyen Nunu’yu da hayata geçirdi. Ormanda takaslara girmeyi, kamp çalmayı ve görüş üstünlüğü kurmayı seven bu tür şampiyonlar tabi ki Nunu’nun fazla yüksek olan orman temizleme hızına ve zincirleme kitle kontrolüne karşı çaresiz kalıyor. Tank şampiyon karşı strateji olarak geç fark edilmiş olsa da metadan kolay kolay düşecek gibi görünmüyor.

ORTA KORİDOR

1- Zed

            Zed’in son değişikliklerden dokunulmadan çıkabilmesi, herhalde yamanın en şaşırtıcı tarafı olarak kabul edilebilir. Artık daha uzak mesafelerden W yeteneğinin sağladığı gölgeye dönüş yapabilen Zed, hasar kombolarını daha kolay tuttururken güvenli bölgelere de daha rahat ulaşabiliyor. Suikastçı şampiyon mutlak yasaklamalar arasında görülse de seçilebildiği maçlarda eskisine oranla çok daha büyük farklar yaratabiliyor.

2- Vel’Koz

            Geçtiğimiz yamada kendisinden pek bahsetmemiştik ancak oyuncular dürtme potansiyeli ve minyon temizleme gücü yüksek olan şampiyonu son dönemde sıkça kullanmaya başladı. Üstelik alternatiflerine nazaran daha az mana sorunu yaşayan Vel’Koz da metada büyücü tercihi olarak ilk sıralarda kendisine yer buluyor.  

3- Morgana

            Son yamada W yeteneğinin yetenek gücü oranı düşürülse de Morgana hala gücünü korumaya devam ediyor. Tek handikapı sıklıkla yasaklanması olan şampiyonun Q yeteneği ve ultisine dokunulmadığı sürece metadaki hakimiyetini sürdüreceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

ALT KORİDOR ( NİŞANCI )

1- Draven

            Vayne’in yükselişi alt koridordaki alternatifleri de oldukça kısıtlamış durumda. Hiper taşıyıcıyı ve ona yönelik kurulan kompozisyonları durdurmak adına Draven gibi bir erken oyun canavarı ideal seçim olarak dikkat çekiyor. Metadaki destek şampiyonlarıyla olan uyumu da göz önüne alındığında Draven’ın seçim oranını daha da yükselteceği söyleyebilir.

2- Jinx

            Tıpkı Draven için söylediğimiz gibi Jinx de Vayne’in hakim olduğu metada etkili bir karşı seçim olarak dikkat çekmeye başladı. Üstelik geç oyunda düşmek gibi bir handikapı da bulunmayan şampiyon 30. dakika itibariyle kulelere, görevlere ve kalabalık rakiplere uzaktan bırakabildiği hasar ile durdurulması çok zor bir şampiyon haline geliyor.

ALT KORİDOR ( DESTEK )

1- Soraka

            Diğer koruyucu desteklerden biraz farklı olarak Soraka savaş başlatma veya rakiplerine karşı oyun yapma stratejisine pek de adapte olabilen bir şampiyon değil. Ancak sağladığı yüksek iyileştirme özellikleri onu savaş anında öncelikli hedef haline getirebiliyor. Bu sayede yetenekleri ile etkili olamasa bile rakibe fazlaca büyü harcattığından takımının savaşları kazanmasını son derece kolaylaştırabiliyor.

2- Thresh

             Koridor safhasında ormancısının baskınlarında ve orta oyunda harita kontrolü sağlanmasında kilit rol üstlenebilen Thresh de uzun süredir metadan düşmeyen şampiyonlar arasında yer alıyor. Destek rolü için sunduğu mekaniklerin yanı sıra karakterine göre yüksek hasar ve tanklığa erişebilen şampiyon alt koridor için güvenli seçimler arasındaki yerini koruyor.

3- Nami                                                                         

            Sadece güncel metanın değil, tüm sezonun en iyi şampiyonu olma yolunda ilerleyen Nami de konumunu korumaya devam ediyor. Agresif oyun stilini defansif pasif ve rün tercihiyle birleştiren şampiyon; şu an alt koridorda rakipsiz olma özelliğini sürdürüyor.