League of Legends: 9.8 Yaması Meta Şampiyonları

483

MSI turnuvasında aktif olacak 9.8 yamasının değişiklikleri ile beraber rollerine göre en güçlü meta şampiyonları inceledik.

İŞTE LEAGUE OF LEGENDS 9.8 YAMASININ META ŞAMPİYONLARI

League of Legends: 98. Yaması Meta Şampiyonları - ProGamerTR

ÜST KORİDOR

1- Renekton

            Taban can, saldırı hızı büyüme oranı ve zırh büyüme oranı artırılan Renekton hali hazırdaki gücünü yeni yama ile daha da artırmış oldu. Ayrıca şampiyon aldığı takas gücünün yanı sıra Q yeteneğinden sağladığı iyileşme etkisinin artırılmasıyla koridorda çok daha güvenli hale gelmiş oldu. Basit oynanışı ve orta oyundaki üst düzey etkisi sayesinde Renekton için artık üst koridorun birincil hakimi diyebiliriz.

2- Vayne

            Güney Kore ve Çin sunucularında fazlaca ön plana çıkan Vayne nihayet üst koridorda metanın hakim şampiyonları arasına girmeyi başardı. Sadece iki hasar eşyası ile oyunu domine edebilen nişancı şampiyon, şu anki metada en ideal hasar kaynakları arasında gösteriliyor. Üst koridorda kolay kolay karşı stratejisi bulunmayan şampiyonu MSI turnuvasında da sıkça izleyeceğimizi beklemek yanlış olmayacaktır.

3- Singed  

            Singed oyunda mekanik olarak çok özel bir kite sahip. Rakiplerine dokunmadan sadece etraflarında dolaşarak onları katledebilen tank şampiyon, bu özelliği sayesinde en ufak bir güçlendirmede metaya kolayca giriş yapabiliyor. Son yamada da W yeteneğinin yavaşlatması artırılan ve E yeteneğinin mana bedeli azaltılan şampiyon üst koridorun vazgeçilmezleri arasına girmiş gibi görünüyor.

ORMANCI

1- Kayn

            Kayn sıklıkla Rhaast formuna dönüşerek oyunda etkisini göstermeye çalışıyordu. Ancak hem yeterli hasar hem de yeterli tanklık vaat etmediği için oyuncular Kayn’ı çoktan rafa kaldırmışlardı. Yeni yamada E yeteneğine gelen bekleme süresinde azalma sayesinde artık Gölge Suikastçı formuyla da etkili konuma gelen Kayn hızlı bir şekilde metaya dönüş yapacaktır.

2- Amumu

            Pasifi sayesinde saldırdığı rakiplerin aldığı büyü hasarının bir kısmını gerçek hasara dönüştürebilen Amumu bu özelliğine %30 oranında bir güçlendirme aldı. Ayrıca erken oyunda ana baskın yeteneği olan Sargı Atışının bekleme süresinde azalmaya gidilmesiyle, tank şampiyonun koridor safhasındaki etkinliği de artmış oldu. Ultisiyle takım savaşlarının kaderini değiştirmeye son derece uygun olan şampiyon bu güçlendirmeler sayesinde metayı domine edecek gibi görünüyor.

3- Rek’Sai

            Geçen yamanın güçlü şampiyonları arasında yer alan Rek’Sai de yerini korumayı başardı. Hasar, dayanıklılık ve ormanda hayatta kalma becerileri ile rakipsiz konumda olan şampiyon, kapsamlı bir dengeleme almadığı veya güçlü bir karşı seçimi bulunmadığı sürece metanın hakimi olmaya devam edecektir.

ORTA KORİDOR

1-Talon

            Başta Lissandra olmak üzere kontrol büyücülerinin zayıflatılması ve çift Kara Mühür eşyasına yönelik metanın noktalanmasıyla, fiziksel hasar suikastçıları kısa bir aradan sonra metaya geri döndü. Talon da koridor gücünün yanı sıra yarattığı harita baskısı ile bu konuda en ön plandaki şampiyon olarak metaya uzun süre kalıcı olacağı bir giriş yapmış oldu. 

2- Morgana

            Yamadan herhangi bir dokunuş almadan çıkarak metadaki yerini koruyan Morgana için alternatif eşya dizilimleri keşfedilmeye de devam ediyor. Son dönemde sıklıkla Hextech Roket Kemer eşyası ile hareket kabiliyeti de kazanabilen şampiyon, sağladığı işlevsellik ile oyunun her aşamasında etkili olabilmeyi başarıyor.  

ALT KORİDOR ( NİŞANCI )

1- Jhin  

            Erken ve orta oyunun alt koridor canavarı olarak görülen Jhin belki de en geri planda kalan E yeteneğine güzel bir güçlendirme aldı. Bıraktığı kapanların bölgede kalma süresi 3 dakikaya yükseltilen şampiyon ayrıca bu yeteneğin yenilenme süresinde önemli bir azalma da aldı. Ultisinin hasarına da ufak bir güçlendirme alan Jhin’in alt koridora hızlı bir dönüş yapmaması için herhangi bir sebep kalmamış görünüyor. 

2- Ashe

            Metanın sürpriz şampiyonu olarak öne çıkan Ashe de alt koridordaki hakimiyetini hızlı bir şekilde artırdı. Hem yüksek menzili hem de bir nişancıya oranla sahip olduğu yüksek kitle kontrol gücü sayesinde hiper taşıyıcıların antisi olmaya devam eden şampiyon, biraz koruma alabildiği takdirde geç oyunda rakiplerine terör estirmekte de oldukça başarılı olabiliyor.  

ALT KORİDOR ( DESTEK )

1- Nautilus

            Nautilus oyunda en fazla kitle kontrol çeşitliliğine sahip şampiyon olarak her dönemde kendisine etkili olabilecek bir rol bulabiliyor. Son yamada pasifine aldığı sabitleme süresi artışı ile Q yeteneğine aldığı hasar güçlendirme sayesinde özellikle destek rolünde etkinliğini hızla artıracak gibi görünüyor.

2- Taric – Sona

            League of Legends tarihinde belki de bir ilk olarak alt koridorda çift destek metasına tanıklık etmekteyiz. Sona ve Taric ikilisinin en ön plana çıkan özelliği basit şampiyonlar olmaları olarak gözükse de tek etken bu değil. Taric’in minyon biçmeye odaklandığı koridorda Sona Büyü Hırsızı eşyası ve Arakçı anahtar rünü ile altın toplama açısından hiçbir sorun yaşamıyor. Bu kompozisyon, ormancı veya üst koridor nişancısı ile desteklendiğinde ise durdurulması neredeyse imkansız hale gelen bir taşıma kapasitesine ulaşabiliyor. 

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız