League of Legends: 9.9 Yaması Meta Şampiyonları

581

Kısmi şampiyon güncellemeleri ile ön plana çıkan 9.9 yamasının değişiklikleri ile beraber rollerine göre metanın en güçlü şampiyonlarını inceledik.

İŞTE LEAGUE OF LEGENDS 9.9 YAMASININ META ŞAMPİYONLARI

League of Legends: 9.9 Yaması Meta Şampiyonları - ProGamerTR

ÜST KORİDOR

1- Kennen

            Takım savaşı kompozisyonlarının vazgeçilmez üst koridor seçimlerinden olan Kennen son yamada önemli bir değişiklik aldı. Artık ulti kullandığında ilave zırh ve büyü direnci kazanan
meta şampiyon, rakiplerin arasına girdiğinde kendisini korumak için Zhonya kullanmak zorunda kalmayacak.

2- Shen

           Unutulmuş şampiyonlar arasından bir türlü çıkamayan Shen nihayet ufak da olsa bir güçlendirme aldı. Saldırı hızı oranı artırılan meta şampiyon, metanın ayrık ittirmeye yönelmesiyle sonunda rolünde etkin olabileceği bir konuma gelmiş oldu.

3- Darius

           Yamanın en şaşırtıcı noktalarından biri Darius için getirilen düzenlemeler oldu. Hali hazırda metada etkili bir yeri olan Darius, Q yeteneğine hem hasar hem de çan çalma yönünden güçlendirme aldı. Bu haliyle dövüşçü meta şampiyonun yasaklanmadığı takdirde mutlaka seçilmesi gereken bir güce eriştiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

ORMANCI

1- Hecarim

            Son yamada hasar yönünden zayıflatılsa da Hecarim hala orman metasının zirvesinde kendisine yer bulabiliyor. Yenilmez rünü ile birebirdeki gücünü koruyan
meta şampiyon ayrıca Yampiri Yengeç değişikliğinden de karlı çıktı denebilir. Üçüncü dakika itibariyle hem baskın hem de mobil özellikleri üst seviyeye ulaşan Hecarim artık nehir savaşlarında çekinmek zorunda kalmayacak.

2- Nunu  

            Ormanın en güçlü şampiyonları tek tek zayıflatılırken oyuncular da alternatif arayışlara sürükleniyor. Nunu da baskınlardaki etkinliği, ormanda hayatta kalma becerisi ve geç oyundaki dayanıklılığı sayesinde metada yükselmiş durumda. Geçilmesi en zor ön saf olarak görülen şampiyonun metadaki en güçlü tank olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

ORTA KORİDOR

1-Ekko

            Ana eşya setinde Pırıltı bulunduran Ekko, taban saldırı gücüne aldığı artış ile artık daha tehlikeli olacak. Ayrıca E yeteneğinin ileri seviyelerdeki mana bedeli düşürülen şampiyonun; takas ve savaşlarda kaynak kullanımına eskisine oranla daha az dikkat etmesi gerekecek.

2- Ahri

            Rün düzenlemelerinden sorunsuz çıkmayı başaran Buzul Takviyesi, Ahri’nin eşya ve yetenek setiyle oldukça sinerjik bir görüntü çiziyor. Koridorunu kolayca iterek yüksek hareket kabiliyetiyle harita baskısı yakalayabilen şampiyon yine metada en ideal orta koridor seçimleri arasında yer alıyor.

3- Corki

            En büyük handikapı erken oyundaki Yampiri Yengeç savaşları olan
meta şampiyon, yeni düzenleme sayesinde bu dezavantajdan da kurtulmuş oldu. Corki yeni keşfedilen E yeteneğini fulleme stratejisi ile hareketli şampiyonlara karşı da etkili oyunlar çıkarabiliyor. Özellikle Kore şampiyonluk aşamasında şu an çok popüler olan nişancı şampiyon bir süre daha orta koridor metasının hakimlerinden olacaktır.

ALT KORİDOR ( NİŞANCI )

1- Sivir

            Sivir oyunun en güvenli nişancı seçimi olma özelliğini sürdürüyor. Hızlı koridor ittirme gücü, mana doldurma ve takımına sağladığı hız bonusu sayesinde kendine özgü bir profil çiziyor. Kritik eşyalarına gelen güçlendirmelerden de büyük fayda sağlayan şampiyonun uzun süredir sahip olduğu alt koridor etkinliğini yeni yamada da koruyacağını söyleyebiliriz. 

2- Draven

            Draven pasifi sebebiyle erken oyunda mutlaka skor edinmek zorunda kalıyor. Bu da tekli sıralarda çoğu zaman oyuncuların fazla risk alarak koridoru tehlikeye atmasına sebep olabiliyor. Ancak Arakçı anahtar rünü stratejisi, Draven’ı bu riskli oyun tarzından biraz uzağa götürmüş durumda. Draven Arakçı rününden elde ettiği bonus altınlar sayesinde pasifini kullanamadığı dakikaların açığını rahatça kapatabiliyor.

ALT KORİDOR ( DESTEK )

1- Blitzcrank

            W yeteneğiyle koşup Q E kombosu ile rakiplerini ağır kitle kontrol etkisine sokan Blitzcrank, pasif özelliklerinden neredeyse hiç fayda alamıyordu. Pasif yeteneğinden gelen mana kalkanı artık mevcut değil azami mana değeri üzerinden koruma sağlayacak. Yani artık Blitzcrank savaş sonrası azalan manası sebebiyle kalkanı üzerinden handikap yaşamayacak. Buna ek olarak ultisinin pasifi de artık rastgele değil Blitzcrank’in son vurduğu hedefin üzerine düşecek. Bu haliyle beş yeteneğini de efektif kullanabilen şampiyonun metanın üst seviyesinde yer edineceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

2- Rakan

            Ultisine ufak bir dengeleme alsa da Rakan’ın son yamada aldığı iyileştirmeler onu hızlıca metaya geri döndürdü. Can, büyü direnci ve zırh değerleri açısından artık oyuna daha etkili başlayacak olan şampiyon ayrıca en önemli yeteneği olan W’sunu daha hızlı kullanabilecek. Efsuncu desteklerin hafif geri planda kaldığı metada Rakan birçok açıdan ideal bir seçim gibi görünüyor.

3- Lux

            Morgana’nın daha yüksek ani hasara sahip versiyonu olarak görülen Lux da metada kalmayı başardı. Kitle kontrol, yüksek anlık hasar ve alan etkili kalkan sağlayabilen şampiyon kartopu etkisini yakaladığında neredeyse ikinci bir taşıyıcı rolüne dahi bürünebiliyor. Büyücü şampiyon taban hasarına yönelik bir dengeleme almadığı sürece alt koridoru domine etmeye devam edecektir.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız