League of Legends: Baron ve Vadinin Alameti Yenileniyor

1323

League of Legends 8. sezonunun global görevler ve tarafsız canavarlar açısından pek iyi geçtiği söylenemez. Sezon içinde konu ile ilgili bir çok soruna müdahale edilse de destansı canavarların güç ve getirisi hala tatmin edici seviyelere çekilememişti. Nihayet önümüzdeki günlerde gelecek olan 8.9 yamasında konuyla ilgili kapsamlı değişikliklerin yer alacağı duyuruldu.

BARON HASAR DENGELEMESİ

İçerik tasarımcısı Andrei “Meddler” van Roon tarafından yapılan açıklamalardan en fazla Baron’un kuvveti ile ilgili olanlar dikkat çekti. Burada Baron’dan kazanılan güçlendirme değil o güçlendirmeyi alabilmek için sarf edilen eforun fazlalığı vurgulandı. Meddler; takım kompozisyonlarının erken oyunda Baron güçlendirmesini elde edebilmesi için mutlaka güçlü bir tank şampiyonuna sahip olması gerektiğini belirtti. Bu da sezon boyunca orta koridor oyuncularını bile tank şampiyonlarını tercih etme mecburiyetinde bıraktı. Bu yönde seçim yapmaktan kaçınan takımlar için önde oldukları karşılaşmalarda bile güçlendirme almaya çalışmak hiç de cazip bir seçenek değildi.

League of Legends: Baron ve Vadinin Alameti Yenileniyor

Takımları kompozisyon kurmakta özgür kılmak ve orta oyundan itibaren Baron güçlendirmesine olan ilgilerini arttırabilmek adına; Baron’un en yakın hedefe uyguladığı taban hasarı düşürülürken, alan etkili hasar da iki katına çıkartılacak. Böylece tek bir tank şampiyonuna sahip olmak yetmeyecek, dağınık hasarın tutulabilmesi için tüm takım üyelerinin güç ve dayanıklılığı önemli olacak. Ayrıca Baron’un taban can değeri de yaklaşık %50 oranında yükseltilerek rakip takımların karşı oyun yapma olanağı da arttırılacak.

ALAMET’İN GÖZÜ ARTIK DAHA GÜÇLÜ

Baron’a nazaran daha geri planda olan Vadinin Alameti, katledildiğinde sahibine koridor ittirici ve kule yıkıcı bir canavar çıkartma yeteneği sağlayan Alamet’in Gözü eşyasını bırakıyor. Nitekim oyuncular son derece dayanıklı ve yüksek hasar sahibi bu destansı canavarı öldürmek yerine, bu eforlarını düşman kuleleri bizzat kendi kabiliyetleriyle yıkmak için kullanmayı tercih ediyorlar.

Değişiklikler ile eşyadan doğan Alamet canavarının kulelere olan hasarına 10 kattan fazla bir artış uygulanacak. Alamet’in kulelerden aldığı hasar da düşürülürken göz bölgesine gelen vuruşlardan aldığı hasar da arttırılacak. Böylece Alamet’in Gözü hedeflendiği gibi rakip koridor ve kuleleri hızlı şekilde domine etmek isteyen takımlar için oldukça cazip hale getirilecek.

Dev sezon ortası yaması ve devamında yaklaşan Dünya Şampiyonası dönemleri gelecek yamaların kapsam ve ciddiyeti hakkında da ipuçları vermekte. Nitekim global görevler ile ilgili düzenlemelerin tamamlanmasını takiben rollere göre kapsamlı şampiyon dengelemelerine ağırlık verileceği de yakın zamandaki duyurular arasında yer alıyor.