LOL Garenada Coin Mining Programı Tespit Edildi - ProGamerTR

League of Legends dünya çapında aylık 81 milyon aktif kullanıcıdan fazla bir kitleye ulaşan bir oyun olarak sadece oyun ve espor meraklılarının değil; bilgisayar korsanlarının da dikkatini çekmeyi başaran bir platform olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz günlerde de League of Legends Güneydoğu Asya internet platform sağlayıcısı veya bilinen adıyla “Garena” sunucularından birinin içerisinde “coin mining” amaçlı bir malware bulunduğu tespit edildi.

KRİPTO PARA VE MINING

Kripto paralar en basit şekliyle sanal ortamda sınırlı sayıda üretilen ve belirli bir ekonomik değer biçilerek dolaşıma sokulan yatırım veya alışveriş araçları olarak tanımlanabilir. Bu tür sanal paraların henüz yasal veya ekonomik anlamda temel bir dayanakları bulunmasa da, çok geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından kabul edilmesi sebebiyle günümüzde oldukça güçlü bir kur alternatifi olarak ön plana çıkıyor.

LOL Garenada Coin Mining Programı Tespit Edildi - ProGamerTR

Kripto paraların edinimi ise üreticilerden veya sanal aracılardan reel bir para birimi karşılığı satın alınarak gerçekleşiyor. Ayrıca alternatif olarak yüksek bir bilgisayar donanımı ile rakamlar dünyasına dalarak kripto para keşfetmek de mümkün. İşte bu yöntemin adına da Türkçede madencilik anlamına gelen “mining” ismi veriliyor.

İLK OLARAK FİLİPİNLER SUNUCUSUNDA FARKEDİLDİ

Madencilik yazılımı ilk olarak Filipinler bölgesinde ikamet eden bir oyuncunun oyun istemcisini açmasıyla beraber aldığı malware uyarısı ile farkedildi. Reddit sitesinde paylaşılan iddialara göre, oyuncunun bilgisayarında tespit ettiği Coinhive isimli madencilik uygulaması JavaScript desteği ile çalışıyor. Düşük performansta işlem yapması sebebiyle tam donanımlı bir antivirüs programı olmadan tespiti neredeyse imkansız olan program, indirme hizmeti sağlayan internet sitelerine oldukça kolay şekilde monte edilebiliyor. Bu sebeple de yazılımın, LOL istemcisini Garena web sitesinden indiren her oyuncuya bulaşmış olma ihtimali oldukça endişe yaratıyor.

GARENA SUNUCULARINDAKİ İLK SORUN DEĞİL

Madencilik amacıyla olmasa da 2015 yılında da Garena sunucularına sızan bir malware büyük tepki toplamıştı. Tayvan, Singapur, Tayland, Malezya ve Hong Kong bölgelerindeki oyuncuların elektronik bilgilerini topladığı iddia edilen program kısa sürede Riot Games tarafından tespit edilip kaldırıldığı ileri sürülse de o dönem oyuncu sayısında büyük bir azalmaya yol açmıştı.

Kripto para madenciliği sahipsiz kripto para miktarının sürekli azalması sebebiyle gün geçtikçe zorlaşan bir hal alırken, sanal korsanlar yüksek donanım için masraf yapmak yerine fazla sayıda kullanıcıya sahip program ve sunuculara sızmayı tercih ediyor. İşte League of Legends da son yıllarda ulaştığı geniş kitle sebebiyle kötü niyetli madenciler için açık bir hedef haline geliyor. Reddit paylaşımları altında şirket çalışanları tarafından sık sık açıklamalar yapılsa da güvenlik açığının boyutu hakkında Riot Games sessizliğini korumaya devam ediyor.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız