Microsoft, Project xCloud için T-Mobile ile anlaştı

232

Microsoft’un üzerinde uzun süredir çalıştığı bulut sunucu tabanlı oyun oynama girişimi Project xCloud için geri sayım başladı diyebiliriz. Yakın tarihte halka açılması beklenen Project xCloud’un verimli çalışabilmesi için güçlü, hızlı ve kesintisiz bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Microsoft da teknik ortak olarak kendine ABD’nin önde gelen iletişim operatörlerinden T-Mobile’ı seçtiğini kamuoyuna duyurdu.

Sınırsız internet paketi şart!

Buna göre henüz kısıtlı bir şekilde gerçekleştirilen beta testlerine katılan T-Mobile kullanıcıları, cep telefonları üzerinden seçili Xbox One oyunlarını oynama fırsatını elde edecekler. Microsoft’a ait güçlü bulut sunucuları üzerinden açılan oyunlar, hızlı ve kesintisiz internet bağlantısı sayesinde hiçbir gecikme olmadan cep telefonuna yansıtılacak. Tabii bu esnada kullanıcıların onlarca GB veri harcayacağını hesaba katarsak, sınırsız internet paketi yapmalarının şart olduğunu da söyleyebiliriz.

Bu arada Project xCloud yayıncılık servisinin Metro isimli bir diğer operatörde kullanılabileceği bilgisini de paylaşmış olalım. Ancak yine de sınırsız internet paketi alınması gerekecek. Aksi takdirde korkunç miktarda yüksek fatura sürpriziyle karşılaşmak işten bile değil.

Başka neler gerekli?

Project xCloud’u kullanabilmek için ihtiyaç duyduğunuz tek şey sınırsız internet paketli bir hat değil elbette. En az Android 6.0 veya daha üstü bir tablet veya akıllı telefona sahip olmanız gerekiyor. Xbox One kablosuz kumandasını kullanabilmek içinse cihazınız Bluetooth 4.0 desteklemeli.

Son olarak Xbox One oyuncularının halihazırda sahip olduğu, Microsoft hesabına sahip olmanın gerektiğini de belirtmekte yarar var. Aksi takdirde oyuna girebilmek mümkün olmayacak.

İlk oyunlar belli oldu bile

Merak edenler için Project xCloud’un halka açık önizlemesi önümüzdeki ay itibariyle başlayacak. Şanslı katılımcılar ilk etapta Gears 5, Halo 5: Guardians, Sea of Thieves ve Killer Instinct gibi yapımları bulut sunucular üzerinden oynayabilecek ve internete bağlı olan herhangi bir cihaza yansıtabilecekler. Ancak başlangıç için testler sadece Android cihazlarla sınırlı olacak. Akabinde desteklenen cihaz sayısı artacak. iOS işletim sistemine sahip tablet ve telefonların yanı sıra akıllı TV ve bilgisayarlar da desteklenen cihazlar arasındaki yerini almış olacak.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız