Minecraft Earth bazı ülkeler için erken erişime açılacak

234

Artırılmış gerçeklik oyunu Minecraft Earth ’ın önümüzdeki ay erken erişim programını başlatacağı bilgisi nihayet geliştirici stüdyo Mojang tarafından resmen duyuruldu.

Dünyanın en çok satan ve oynanan oyunları listesinde üst sıralarda yer alan Minecraft’ın tıpkı Pokemon GO veya Ingress gibi artırılmış gerçeklik dünyasına uyarlanması elbette sevindirici bir gelişme. Ancak şuan için elimizde oyunun nasıl gözükeceğine dair hiçbir ipucu bulunmuyor. Umudumuz ise Minecraft’ın henüz çok deneysel olan bu alanda iyi iş çıkarmış olması.

“Bazı ülkelerle” sınırlı olacak

Mojang’ın da sahibi olan Microsoft, AR kategorisindeki oyunun erken erişim sürümünü sadece “bazı ülkelerle” sınırlı olacak şekilde başlatacak. Şirketin yaptığı açıklama şimdilik bu kadar, bu ülkelerin hangileri olduğu netlik kazanmış değil.

Her ne olursa olsun, sınırlı sayıda ülke ile kısıtlı olsa da Minecraft hayranlarının hayal güçlerini gerçek hayata yansıtabilecek olmaları fikri heyecan verici. Bu arada oyunun uzunca bir süredir beta testlerinin devam ettiği bilgisini de paylaşalım. Geldiğimiz noktada Minecraft Earth için işler nihayete erme noktasına yaklaşmış gibi duruyor.

Nasıl bir oyun?

Henüz bilmeyenler veya oyunu ilk kez duyacak olanlar için kısaca hatırlatmakta yarar var: Minecraft Earth bir artırılmış gerçeklik oyunu olacak ve oyuncuların akıllı telefonlarını kullanarak dijital nesneleri gerçek dünyada görüntüleyebilmelerini sağlayacak.

Telefonların kamerası yardımıyla Minecraft’ta yapılan evlerin veya çeşitli objeleri masanın üzerinde sergileyebileceksiniz mesela. Nitekim oyuncular da normal Minecraft’ta meydana getirdikleri tüm öğeleri Earth’e aynen aktarabilecekler. Küçük veya büyük, fark etmeyecek.

Microsoft ve Mojang şimdiye dek Minecraft Earth’in sadece kapalı beta versiyonunu yayına almışlardı. iOS ve Android işletim sistemine sahip telefonlarda denenen uygulamanın verimli çalıştığı tespit edilmiş olacak ki, erken erişim için düğmeye basılmış. Ancak çoğu oyuncu ve Minecraft hayranı halen daha oyunu oynayabilmiş değil.

Ekim’de kullanıma sunulacak

Neyse ki Ekim ayında Minecraft Earth’in erken erişim programı başlayacak ve seçili bazı ülkelerde yaşayan oyuncular, oyunu oynayacak ilk kişiler arasında olma fırsatını elde edecekler. Erken erişimin ardından oyunun kısa sürede tüm dünyada oynanabilir hale gelmesi umut ediliyor.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız