Minecraft sanal gerçeklik dünyasına adım atmaya hazırlanıyor

526

Daha çok gençler ve çocuklar tarafından beğeniyle oynanan Minecraft bu yıl çok önemli bir kilometre taşını kutluyor. Evet, oyun ilk çıktığı günden bu yana tam 10 sene geçti. O tarihte doğan bir çocuk bugün Minecraft oynayabilecek seviyeye geldi diyebiliriz. Sektörü neredeyse tek başına domine eden, adeta kasıp kavuran Minecraft’ın yapımcısı Mojang’ın Microsoft tarafından satın alınmasıyla geliştirme süreci de hız kazanmış oldu.

Minecraft sanal gerçeklik dünyasına adım atmaya hazırlanıyor - ProGamerTR

Şimdilerde elde ettiğimiz bilgiler Minecraft’ın 10. yıl dönümüne özel bazı yenilikleri hayata geçirmek için kolları sıvadığına işaret ediyor. Buna göre tıpkı Pokemon GO’nun yaptığı gibi Minecraft da artık sanal gerçeklik dünyasına adım atacak. Şuan için bu gelişmeye dair detaylar hala bulanık, önümüzdeki günlerde de kolay kolay netlik kazanacağa benzemiyor.

Minecraft AR için geri sayım başladı

PC, konsollar ve mobil cihazlarda oynanabilen Minecraft’ın nihayet Pokemon GO’nun açtığı AR segmentine de göz kırpması güzel bir gelişme elbette. Nitekim Microsoft’un Twitter hesabından yaptığı bir paylaşım, Minecraft’ın AR versiyonundan neler beklememiz gerektiğine dair önemli ipuçlarını barındırıyor.

Minecraft’ın Kreatif Direktörü Saxs Persson’un yer aldığı video birazcık kısa olmasına rağmen amacını yerine getirmiş. Persson bankta otururken yanlışlıkla telefonunu unutuyor ve sonradan yanına gelen bir diğer yabancı, Persson’un telefonuyla Minecraft AR’ı oynuyor.

Detaylar için zamana ihtiyaç var

Videoda gördüğümüz tek şey Minecraft evrenindeki karakter ve desenlerin birebir gerçek hayata uyarlanacak oldukları. Ancak şuan için detaylar tam olarak açıklanmış değil. Mesela oyunun ücretli mi olacağı, her iki mobil işletim sistemi (iOS ve Android) için çıkıp çıkmayacağı muallakta. Fakat bildiğimiz Minecraft’tan daha farklı bir oyun şemasına sahip olacağı tahmin ediliyor.

17 Mayıs’a işaret edildi

Videonun en sonunda telefon ekranında beliren yazıda Microsoft, Minecraft hayranlarının 17 Mayıs’ı beklemelerine işaret ediyor. Bu noktada ABD’li bilişim devinin zamanlaması çok manidar, çünkü 17 Mayıs ilk Minecraft sürümünün piyasaya sürüldüğü tarih.

Pokemon GO ilk çıktığında tüm dünyayı kasıp kavurmuştu. Bakalım, AR teknolojisi aynı etkiyi Minecraft’a da yapacak mı?

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız