Mobil oyun abonelik sistemi Apple Arcade kullanıma açıldı

225

Mobil oyun sektörü yıllardan beri geleneksel PC veya konsol oyunlarından çok daha farklı bir kâr elde etme politikası izliyor. Çoğu mobil oyun, kullanıcıların beğenisine ücretsiz olarak sunuluyor ve oyun içindeki mikro-alışverişler sayesinde gelir topluyor. Nadir de olsa reklamların gösterime sunulduğunu görebiliyoruz. Oyunu indirmeden önce kullanıcıdan para almaya çalışan oyunların başarılı olma oranı ise çok düşük.

Şimdilerde ise ABD’li teknoloji devi Apple, mobil oyunlara para ödeme alışkanlığımızı kökten değiştirecek yeni girişimin kullanıcıların beğenisine sundu. Apple Arcade adı verilen bu yeni servis iOS 13’le beraber mobil cihazlardaki yerini aldı.

Aylık sadece 5 dolar

Apple Arcade sayesinde kullanıcılar her ay 5 dolar ödeyerek yaklaşık 100 adet mobil oyuna ücretsiz erişim sağlayabilecek. Oyun içi satın almalar ve diğer tüm ekstralar da bu 5 dolara dahil olacak. Apple cephesinden bakacak olursak bu girişim gerçek bir deney olacak ve şirketin tecrübe kazanmasını sağlayacak.

Xbox Game Pass ve PS Plus gibi servisler gayet başarılı, fakat Apple’ın bu başarıyı elde edip edemeyeceğini değerlendirmek için henüz erken. Yine de son tahlilde mobil oyun pazarında kimsenin böyle bir işe kalkışmadığını hesaba katarsak Apple’ın takdiri hak ettiği söylenebilir.

iPhone 11’le birlikte tanıtıldı

Geçtiğimiz hafta düzenlenen etkinlikte iPhone 11 isimli yeni cihazını tanıtan Apple, Arcade adını verdiği yeni abonelik bazlı servisin detaylarını da görücüye çıkardı. Öte yandan 3 adet oyun ilk etapta sadece Apple Arcade’deki yerini alacak. Bunlar Frogger in Toy Town, Capcom tarafından geliştirilen Shinsekai: Into the Depths ve Annapurna Interactive’in elinden çıkan Sayonara Wild Hearts olarak sıralanıyor.

Bir diğer müjdeli haber ise aylık 5 dolarlık ödeme yaptıktan sonra 6 kişiye kadar aile grubu kurabilmek mümkün. Bu da eğer 6 kişi bir araya gelirseniz, aylık 5 TL civarı bir miktar para ödeyerek Apple Arcade’in içindeki 100’den fazla oyundan faydalanabileceğiniz anlamına geliyor. Bu kesinlikle sıcak bir fırsat.

Son olarak Apple Arcade’de yer alan oyunları telefonunuza yükleyebileceğinizi ve çevrimdışı da oynayabileceğinizi belirtmiş olalım.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız