Nike Çin’deki LoL e-Spor liginin sponsoru oldu

622

Dünyanın önde gelen spor ayakkabısı üreticilerinden Nike’ı daha çok rekor kıran atletlerle imzaladığı sponsorluk anlaşmalarıyla biliyoruz. Ancak firmanın son dönemde giderek popüler hale gelmeye başladığı için e-Spor kategorisinde yarışan bazı sporculara da sponsor olacağı söylentileri gündeme gelmişti.

Şimdilerdeyse Nike’ın Çin’de sadece profesyonel sporcuların ter döktüğü League of Legends Pro Ligi’ne 3 yıl boyunca sporsorluk yapmak için imza attığı ortaya çıktı. Her biri profesyonel 16 farklı takımın büyük ödül için yarıştığı bu büyük ve eğlenceli lige Nike’ın sponsor olması, yakında diğer geleneksel markaların da e-Spor kategorisine ilgi göstermeye başlamasını sağlayabilir.

Takım formalarını da üretecek

İşin güzel tarafı şu ki, bahsi geçen sponsorluk anlaşması sadece isim ve logoların kullanımından ibaret değil. Nike tüm profesyonel oyuncuların sneaker ayakkabılarını ve günlük kıyafetlerini de temin edecek. Keza maç esnasında giyilen takım formaları da Nike’ın logosunu taşıyacak.

League of Legends Pro Ligi’nden yapılan açıklamada bu yıl Mayıs ayından itibaren Nike tarafından lig için özel üretilen giysilerin Mid-Season Invitational etkinliğinde satın alınabileceği hatırlatıldı. Bu arada Nike’ın lig için üreteceği ilk takım formaları, yıl sonuna doğru Paris’te düzenlenecek olan League of Legends Dünya Şampiyonası’nda gösterime sunulacak.

Beklenen bir gelişmeydi

Aslına bakılırsa Nike’ın e-Spor sektörüne adım atarak LoL ligine sponsor olması pek de şaşırtıcı bir gelişme sayılmaz. Özellikle de 2016’dan sonra pazarın ne kadar büyüdüğünü hesaba katarsak. Bu meyanda Çin’deki LoL liginin seçilmesi de manidar, çünkü League of Legends’in en çok oynandığı ülkelerden birisi Çin.

Öte yandan LoL ile alakalı etkinliklerin canlı yayında yüzbinlerce kişi tarafından izlendiği de bir gerçek. Tüm bu etkenler bir araya gelince Nike’ın attığı yatırım adımı daha bir anlam kazanıyor doğrusu.

Daha önce de e-Spor’a girmişti

Şaşırtıcı olan ve pek bilinmeyen bir diğer gerçek ise Nike’ın aslında e-Spor arenasına daha önceden girmiş oluşu. Geçen sene RNG (Royal Never Give Up) takımından Jian “Uzi” Zihao’yu basketbol ikonu LeBron James ile birlikte bir pazarlama kampanyasında bir araya getiren Nike, şimdilerde işi bir tık daha büyütüp heyecan dolu bir e-Spor mücadelesine sponsor olmuş bulunuyor.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız