Nintendo Avrupa’nın başına Koji Miyake geçti

697

Dünyanın en eski ve köklü oyunculuk şirketlerinden Nintendo’da kan değişikliğine gidildi. Avrupa ve Uzakdoğu Asya olmak üzere operasyonlarını ikiye bölen Nintendo’nun Avrupa biriminin başına CEO ve yönetim kurulu üyesi olarak Koji Miyake atandı. Miyake, daha önce de Nintendo’nun insan kaynakları departmanında genel müdürlük görevini üstleniyordu.

Bu arada Stephan Bole de Nintendo Avrupa’nın COO’su (Operasyonlardan sorumlu başkan) ve genel müdürlüğüne getirildi. Bole’nin yardımcıları arasında CFO (Finans grubu başkanı) olarak atanan Luciano Pereña ve CMO (Pazarlama ve satış grubu başkanı) olan Laurent Fischer gibi isimler yer alıyor.

Nintendo Avrupa'nın başına Koji Miyake geçti - ProGamerTR

Hatırlanacağı üzere Stephan Bole, 2001 ila 2015 yılları arasında Nintendo Fransa’da yönetici direktör olarak çalışmıştı. 2009 ve 2015 arasında şirket stratejisinin geliştirilme sürecinde önemli rol üstlenen Bole 2015’ten günümüze dek Nintendo’nun Avrupa’daki alt organizasyonlarında yöneticilik yapmıştı.

Shibata anavatana geri döndü

Bole ve Miyake’nin Nintendo Avrupa biriminde üst kademe görevlere getirilişi, eski başkan Satoru Shibata’nın 18 yıllık görevinden ayrılmasının ardından gerçekleşti. Shibata, Japonya’nın Kyoto şehrindeki Nintendo Genel Merkezi’ne geri dönerek firmanın pazarlama ve lisanslar bölümünün genel müdürlük koltuğuna oturdu. Aynı zamanda Shibata’ya Nintendo’nun yönetim kurulu üyeliği de layık görüldü.

Yeni yönetimle yola devam

Yeni yönetimin göreve gelmesine ilişkin bir açıklama yapan yeni COO Stephan Bole, “Bay Shibata’nın Nintendo’nun Avrupa operasyonlarına yaptığı katkı kesinlikle çok büyük. Geçtiğimiz 18 yıl boyunca Nintendo ürünlerini Avrupa genelindeki ve ötesindeki oyuncuların beğenisine sundu. Her ne kadar kendisini çok özleyecek olsak da, kurmuş olduğumuz yeni yapı özgün oyun deneyimiyle insanların yüzüne tebessüm olmaya devam edecektir. Tıpkı Shibata’nın 18 yıldır yaptığı gibi” dedi.

Bu arada Nintendo’nun Avrupa birimindeki yönetici kadrosunda gerçekleştirilen değişikliklerin ilk işaret fişeği Japonya’daki genel merkezde atıldı. Nintendo’nun başkanı Tatsumi Kimishima başkanlık görevinden çekildi ve yerini Shuntaro Furukawa aldı. Gerçekleştirilen bu kan değişikliği sadece Japonya ile sınırlı kalmadı, kısa bir süre sonra Avrupa operasyonlarına da sirayet etti. Dahası, Nintendo bu değişikliklerle yetinmeyip birçok farklı ülkedeki yönetici kademesinde çok daha radikal kararlar alabilir.