Nintendo Başkanı: Switch yakın gelecekte ucuzlamayacak

620

11 Kasım tarihinde düzenlenen Black Friday etkinliğini ıskalayıp Nintendo Switch sahibi olmak için hala daha uygun bir fırsat kovalayanlara kötü haber: Yurtdışında çok tutulan taşınabilir oyun konsolu yakın tarihte fiyat indirimine gitmeyecek! Bizzat Nintendo’nun başkanı tarafından açıklanan bu gelişme, konsol fiyatının 300 doların altına düşmesini bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı.

Üstelik Switch tutkunlarına vereceğimiz kötü haberler bununla da sınırlı değil. Aynı açıklamasında Nintendo Başkanı, Switch’in bir üst modeliyle ilgili henüz planlarının olmadığını da açıkladı. Yani Nintendo, Wii U’ya yaptığı gibi mevcut Switch’i kısa sürede rafa kaldırmayacak.

Nintendo Başkanı: Switch yakın gelecekte ucuzlamayacak - ProGamerTR

Wii U 4 yıl sonra raftan kaldırılmıştı

Evet, kötü bir haber gibi gözüktüğünün farkındayız. Ancak Switch’in devamı olarak niteleyebileceğimiz yeni bir konsol modelinin piyasaya sürülmemesi kendi içinde tutarlı bir hareket. Çünkü Nintendo’nun bir önceki konsol modeli Wii U, çıkışını gerçekleştirdikten tam 4 yıl sonra üretimine son vermişti. Dünya çapında 13 milyon adet satmayı başaran cihaza biçilen ömrün 4 yıl olduğunu hesaba katarsak, aynı sürenin Switch için de geçerli olacağını tahmin edebiliriz.

Ancak Switch, Wii U’nun yakaladığı satış rakamlarını henüz ilk yılındayken geçmeyi başardı bile. Bu yüzden Switch’in hala daha iş yaptığını fark etmiş olacaklar ki, satış rakamlarında düşüş eğilimini görene kadar konsolun yeni versiyonunu piyasaya sürme noktasında aceleci davranmayacaklar.

Hedef yıl sonuna kadar 20 milyon Switch!

Japonya’da yayın yapan günlük gazete The Sankei News’e demeç veren Nintendo’nun Başkanı Suntaro Furukawa, kendisine yöneltilen ilgili soruya mali yıl sonuna dek 20 milyon adet Switch satmayı hedefledikleri şeklinde cevap verdi.

Nintendo Everything sitesi tarafından çevrilen habere göre Furukawa şunları söyledi: Bu oldukça heyecan verici bir hedef. Ancak mutlaka bunu başaracağımıza inanıyoruz. Nintendo Switch bizim satışına öncelik verdiğimiz en önemli ürünümüz. Bu sebeple en azından şuan için ikinci bir model veya fiyat indirimine gitmeyi düşünmüyoruz.

İkinci bir modelin çıkmayacağını kabullenebiliriz, ancak bu, Switch’in donanım bileşenlerinde herhangi bir güncelleme yapılmayacağı anlamına da gelmiyor. Nitekim aynı şey hatırlanacağı üzere 3DS modelinde de gerçekleştirilmişti.