PlayStation 5’te AMD’nin Zen ve Navi mimarileri kullanılabilir

753

Bu hafta Sony’nin yeni çıkacak olan PlayStation 5 oyun konsolu için işlemci ve ekran kartı üreticisi AMD ile dirsek temasında olduğuna dair yeni bir söylenti daha gün yüzüne çıktı. Her ne kadar resmî olarak doğrulanmamış olsa da, Sony’nin PlayStation 5 üzerine çalışmalar yürüttüğü herkesin bildiği bir sır. Yeni ortaya çıkan söylentiye göre ise PlayStation 5’te AMD’nin Zen ve Navi mimarileri kullanılacak. Bahsi geçen mimariler tamamen Sony’nin konsol ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilecek ve oyunculara yüksek performans sunacak.

İddianın kaynağı Forbes

Normal şartlar altında bu tür söylentilere temkinli yaklaşmak en ideal olanı. Ancak bu kez kaynak gayet itibarlı: Forbes. Üstelik Forbes’in haberinde bu bilginin sektöre yakın kaynaklara dayandırıldığını da görebiliyoruz. İsmi açıklanmayan kaynaklara göre Sony, AMD ile yakından çalışarak Navi grafik mimarisini Sony’nin yeni nesil PlayStation konsoluna uyarlanması üzerine mesai harcıyor. İki şirket arasındaki anlaşmanın ne kadara mal olduğu ise meçhul.

PlayStation 5'te AMD'nin Zen ve Navi mimarileri kullanılabilir - ProGamerTR

Mühendis kadrosu Sony’ye çalışıyor

Aynı haberde AMD’nin mevcut mühendis kadrosunun büyük bir kısmını Navi mimarisini PlayStation 5’e uyarlamakla görevlendirdiği bilgisi de paylaşıldı. Normal şartlar altında bu mühendislerin aralarında Radeon RX Vega’nın da bulunduğu çeşitli projelerde çalışmalar yürütmesi bekleniyordu. Bu meyanda AMD’nin Sony için büyük bir fedakarlıkta bulunduğu söylenebilir.

Aslına bakılırsa PlayStation 5’te AMD donanım bileşenlerinin kullanılacağına dair bu haber bir ilk değil. Geçtiğimiz Mayıs ayında da Phoronix isimli web sitesinde bir Sony programcısının LinkedIn profili paylaşılmıştı. Bu profilde Sony’nin programcısı, şirket bünyesinde yaptığı işleri sıralarken “Ryzen desteğini geliştirmek” ibaresine de yer vermişti. Hal böyle olunca bu ibare Sony’nin PlayStation 5’te AMD donanımlarını kullanacağına dair iddiaları güçlendirmişti.

Sony ile AMD’nin birlikteliği bir ilk değil

Bu arada mevcut PlayStation 4 modelinde de AMD teknolojisinden esintiler bulabilmek mümkün. Sony’nin bizzat kendi sitesinde yer alan bilgilere göre PlayStation 4’te x86-64 AMD Jaguar 8 çekirdekli CPU ve AMD Radeon üzerine inşa edilen grafik kartı yer alıyor.

Henüz resmî çıkış tarihi ve teknik özellikleri belli olmayan PlayStation 5’in tahmini çıkış tarihi olarak 2020 yılına işaret ediliyor.