Pokemon GO ve Ingress oyuncuları 145 ton ağırlığında çöp temizledi!

517

Bir dönem ülkemizi de kasıp kavuran Pokemon GO ’yu hatırlamayanımız yoktur. Her ne kadar son dönemde eski popülaritesini kaybetmiş olsa da, oyun hala daha kendine has bir kitleye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdilerdeyse Pokemon GO’nun geliştiricisi Niantic çok güzel bir haberi kamuoyuyla paylaştı. Stüdyo, ikinci kez düzenlenen çevreyi temizleme seferberliği sayesinde tüm dünyada 145 ton çöpün çevreden temizlendiği duyurusunu yaptı. Bulunduğu birçok ülkeden 17 bin oyuncu, 41 bin saatini bu temizlik faaliyetine ayırdı. Öte yandan bu yılki temizlik kampanyasına altı kıtadaki 41 ülkeden 46 farklı bağımsız STK ortak olarak katılım gösterdi.

Pokemon GO ve Ingress oyuncuları 145 ton ağırlığında çöp temizledi! - ProGamerTR

Mart ayında duyurusu yapılmıştı

Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Niantic, Dünya Günü 2019 etkinliği kapsamında oyuncuların pokemon ararken yolda gördükleri çöpleri toplamaya teşvik edeceklerini duyurmuştu.

“İyilik için oyna” sloganını kendine benimseyen Playmob isimli şirketle de işbirliğine giden Niantic, dünyanın dört bir yanındaki çevre dostu STK’ların gücünü de arkasına alınca ikinci kez düzenlenen bu temizlik faaliyetini başarıyla tamamlamış oldu.

Temizliğe katılanlara ödül verildi

Pokemon GO ve Ingress oyuncularını bu temizlik kampanyasına teşvik etmek isteyen Niantic’in çok mantıklı bir ödüllendirme sistemini benimsediğini de söyleyebiliriz. Buna göre oyuncular temizlik faaliyetine ne kadar uzun süre katılmışlarsa, o kadar çok ödül alabiliyorlar.

İlk başlarda temizliğe 7 bin kadar oyuncunun katılacağı tahmin ediliyordu.

Fakat Niantic sonradan fark etti ki, çevreyi önemseyen ve çöplerin yollardan kaldırılmasını isteyen oyuncuların sayısı hiç de azımsanacak gibi değildi. Sonuç olarak 7 bin diye tahmin edilen rakamın iki katından fazlası temizlik yaptı.

Oyuncular, dernekler, devlet kurumları…

Dünya Günü 2019’a dair çeşitli istatistikleri paylaşan Niantic, etkinliğin ne kadar verimli geçtiğini de gözler önüne serdi. Buna göre STK’lar 176 adet temizlik etkinliği düzenledi, 300’den fazla oyuncu ise kendi çevreyi temizleme etkinliğini hayata geçirdi. Hükümet kuruluşları, gönüllü organizasyonlar, STK’lar ve 2 bin 500’den fazla bağımsız oyuncu çevreyi temizlemek için hareket etti.

Tüm bunların neticesinde 145 ton ağırlığındaki plastik şişe, çöp ve bunlar gibi çevreye zarar veren birçok madde doğadan arındırılmış oldu.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız