PS Plus ‘ın Mart ayında PS Vita ve PS3 oyunları yok!

617

Sony, Mart ayının ücretsiz PlayStation Plus oyunlarını nihayet açıkladı. Ancak her zaman olanın aksine bu ayki bedava oyun listesi hayli kısaydı. Bunun sebebi Mart ayı itibariyle Sony’nin PlayStation 3 ve PlayStation Vita desteğini kesmesinden başka bir şey değil.

An itibariyle PS3 ve PS Vita sahipleri PlayStation Plus aboneliklerini devam ettirebiliyorlar, ancak artık bedava oyun alamıyorlar. Yine de PS Plus’ın diğer güzelliklerinden faydalanmalarının önünde hiçbir engel yok.

Aboneyken indirilen oyunlar hala oynanabilecek

Bu kararın bir gün hayata geçirileceğini çok öncelerden biliyorduk. Çünkü Sony, PS3 ve PS Vita’nın Plus kapsamından çıkarılacağını geçen sene açıklamıştı. Eğer siz de yukarıda adı geçen konsollardan birine sahipseniz ve PS Plus aboneliğiniz varsa, hala daha indirmiş olduğunuz oyunlara oynamaya devam edebilirsiniz.

Tabii bunun için aboneliğinizin devam ediyor olması şartı var. Ancak artık ücretsiz oyun çıkmayacağı için çoğu PS3 ve PS Vita sahibinin PS Plus aboneliğini sonlandırması şaşırtıcı bir gelişme olmayacaktır.

PS4 sahipleri için neler var?

Her neyse, gelelim Mart ayının ücretsiz oyunlarına. PS4 için iki adet oyun belirlenmiş, bunların ilki Call of Duty: Modern Warfare Remastered. İlk başlarda Call of Duty: Infinite’in paketindeki ekstralar arasında yer alan bu oyun birkaç ay sonra tek başına satışa sunuldu. Modern Warfare Remastered hakkında söylenecek pek fazla bir şey yok, eğer oyunun orijinalini sevdiyseniz “remastered”, yani tekrar elden geçirilmiş ve grafik kalitesi iyileştirilmiş versiyonunu da çok seveceksiniz demektir.

İkinci ücretsiz oyunumuz ise The Witness. Braid’in geliştirici ekibinden Jonathan Blow’un imzasını taşıyan oyun tam 8 yılda geliştirilmiş. Zorlayıcı bulmacalara ev sahipliği yapan oyun herkese hitap etme iddiası taşımıyor, ancak sahip olduğu tatlı grafik modellemeleriyle zekanızın sınırlarını zorlarken gözünüze hitap edeceğini de söyleyebilmek mümkün.

Moder Warfare Remastered ve The Witness oyunları 5 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında indirilebilecek. Bu, eğer hala yüklemediyseniz Şubat ayının ücretsiz PS Plus oyunlarını indirmek için vaktiniz olduğu anlamına geliyor.

8 Mart’tan sonra PS3 ve PS Vita için PS Plus ücretsiz oyun desteği ise kesintisiz olarak sonlanacak.