Rift Rivals’da Türkiye Yer Almayacak

484

Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi ekiplerinin iki sezondur şampiyon olarak tamamladığı Rift Rivals turnuvasında bu sezon temsilcilerimiz yer almayacak. Türkiye ile beraber Brezilya, Latin Amerika, Rusya, Japonya, Okyanusya ve Güneydoğu Asya da bu sezon Rift Rivals’a katılmayacaklarını açıklayan sunucular oldu.

Rift Rivals'da Türkiye Yer Almayacak - ProGamerTR

TBF’Yİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

            Lolespor üzerinden yapılan resmi açıklamalarda alınan kararın en önemli sebebinin Türkiye Büyük Finalini erteletmesi olarak belirtildi. Sezon ortası turnuvalarından olan Rift Rivals, geçen sezon Ağustos ayında çakıştığı TBF’yi Eylül ayına erteletmiş ve bu husus yerel taraftarların oldukça tepkisini çekmişti. Turnuva her ne kadar küçük bir MSI veya All Star etkinliği olarak görülse de yapılan incelemelerde getirisinden daha fazla külfet barındırdığı düşünülerek bu karara varıldığı vurgulandı.

TAKIMLARIN DURUMU

            Riot Games bu kararı alırken sadece kendi organizasyonu değil takımların ve oyuncuların durumlarını da göz önüne aldığını belirtti. Rift Rivals kısa bir turnuva olması ve farklı bölgelerin takımlarıyla müsabakalar içermesi sebebiyle oyuncu ve koçları hem fiziksel hem de mental açıdan olumsuz etkileyebiliyordu. Sürekli seyahat halinde olma sebebiyle kondisyon kaybı yaşayan oyuncular, ayrıca antrenmanlara ara vermek zorunda olduklarından yerel liglerindeki rekabet açısından da konsantrasyon kaybına maruz kalabiliyordu. Henüz kulüp yönetimi veya teknik ekipler aracılığı ile bir açıklama yapılmasa da alınan kararın espor arenasındaki aktörlerce olumlu karşılanması bekleniyor.

YENİ HALİYLE RIFT RIVALS

            Girişte bahsettiğimiz bölgelerin turnuvadan tamamen çekilmesiyle Rift Rivals’ın akıbeti de merak konusu oldu. Ancak endişe edilenin aksine espor fanları sezon ortası dönemi turnuvasız geçirmeyecek. Yeni formata göre iki bölümlü düzenlenecek olan Rift Rivals turnuvasının ilk kısmında Kuzey Amerika ve Avrupa takımları karşı karşıya gelecek. İlk sezondan itibaren süregelen NA vs. EU teması, turnuvanın ana etiketi olmaya devam edecek. İkinci ayakta ise Güney Kore, Çin, Tayvan, Hong Kong ve Makao takımları, sezonun en güçlü Asya bölgesi olmak üzere mücadele verecek.

            Son olarak Rift Rivals’a katılmama kararı Şampiyonluk Ligi’nin kış mevsiminde ufak bir değişikliği de beraberinde getirdi. Turnuvaya katılacak üçüncü takımın belirlenmesi üzere oynanan üçüncülük maçı, 2019 kış mevsiminden itibaren artık yapılmayacak. 

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız