Sony nihayet PlayStation ID değişikliğine izin verdi

561

Uzun süren bekleyişin ardından Japon eğlence ve teknoloji devi nihayet PlayStation Network’te ID değişikliğine izin verileceğini duyurdu. Bu özelliğin aktif hale gelmesiyle birlikte PSN ID’nizi istediğiniz herhangi bir rumuzla değiştirebileceksiniz. Tabii bu rumuzun PSN’in kurallarını ihlal etmemesi ve daha önce hiçbir kullanıcı tarafından alınmış olmaması gerekiyor.

İlk kez geçen sene Ekim ayında beta programı dahilinde sınırlı sayıda kullanıcının beğenisine sunulan bu özellik, PS konsol sahiplerinin gelmesini şiddetle talep ettiği özelliklerin başında geliyordu. Bu bekleyişin geç de olsa sona ermesi güzel bir gelişme.

Sony nihayet PlayStation ID değişikliğine izin verdi - ProGamerTR

SSS sayfası hazırlandı

Henüz yeni çıkan bu ID değiştirme özelliğinin kullanımı ve sınırlarıyla ilgili merak edilen soruların cevap bulması için Sony bir SSS (Sık Sorulan Sorular) sayfası hazırladı. Resmî web sitesinde yer alan bu sayfada PSN ID’yi nasıl değiştirebileceğinize dair detaylı bilgilendirme mevcut. Aklınıza takılan bir soru olursa yine yorum kısmından bizlere iletebilmeniz de mümkün.

Buna göre ister PS4 konsolu üzerinden, isterseniz de bilgisayarınız veya cep telefonunuzdaki web tarayıcısı üzerinden PSN ID değiştirebilmek mümkün. Hangi yöntemi kullanacak olursanız olun, sürecin çok zor olmadığını söyleyebiliriz.

PS4’te PSN ID nasıl değiştirilir?

Bunun için PS4’ünüzün Ayarlar bölümüne girip Hesap Yönetimi > Hesap Bilgisi > Profil > Online ID sekmesini açmanız gerekiyor. Bu bölüm üzerinden kullanmak istediğiniz yeni ID’yi kumanda ile yazmanız yeterli olacaktır.

Eğer web tarayıcısı kullanıyorsanız da PlayStation Network hesabınıza giriş yaptıktan sonra PSN Profili’ni seçip ID isminin hemen yanında beliren “Düzenle” butonuna basmanız gerekiyor. Akabinde yeni rumuzunuzu klavye yardımıyla yazıp kaydettikten sonra çıkış yapabilirsiniz. Hepsi bu kadar, hiç de zor bir işlem değil.

Ücretli olduğunu unutmayın!

Bu arada bahsi geçen PSN ID değiştirme işleminin belli bir ücrete tabi olduğunu akılda tutmakta da yarar var. Normalde bu ücret ID değişimi başına 9.99 dolar ücretlendiriliyor, ancak PlayStation Plus üyeleri sadece 4.99 dolar ödüyor.

Neyse ki ilk kez PSN ID’sini değiştirecek olanların hiçbir ücret ödemeleri gerekmiyor. Yıllardan beri hiç sevmediğiniz ve benimsemediğiniz bir rumuzu kullanıyorsanız, elinizi çabuk tutmanızda fayda olacaktır.