Sony yaklaşık 20 yılın ardından PlayStation 2 desteğini sonlandırdı!

687

Sony, PlayStation 2 için Japonya genelindeki tamir programına son verdiğini açıklayarak resmen bir çağı kapatmış oldu. Nostaljik değer taşıyan PlayStation 2’nin artık resmen tarihin tozlu raflarına karışacak olması gerçekten iç burkucu.

Bugüne dek birçok farklı pazarda PlayStation 2 için verilen desteği sonlandıran Sony, ilginç bir şekilde konsol piyasaya çıkalı 20 yıla yakın süre geçmiş olmasına rağmen anavatanı Japonya’da PlayStation 2 için tamir programını devam ettiriyordu. Muhtemelen konsol çok tutulduğu için ve tüm dünya çapında sükse yaptığı için tamir programı bugüne kadar devam ettirildi. Ancak PS3 ve 4’ün de piyasaya çıkmasıyla PlayStation 2 için sürdürülen bu program anlamını yitirmiş oldu.

Sony yaklaşık 20 yılın ardından PlayStation 2 desteğini sonlandırdı!

Tüm zamanların en çok satan konsolu: PS2!

Evet, PlayStation 2 çıkalı aradan yaklaşık 20 yıl kadar geçti. Ülkemizde de hatırı sayılır miktarda satış rakamına ulaşan konsol, 150 milyondan fazla satılarak tüm zamanların en çok tutulan oyun konsolu olmayı başarmış durumda. Nintendo Wii ve orijinal PlayStation da 100 milyondan fazla satmıştı, ancak PlayStation 2’nin satış rakamlarını yakalayabilmeleri ne yazık ki mümkün olmadı.

İşin aslı yakın gelecekte de PlayStation 2’nin ulaştığı bu yüksek rakamlara herhangi bir konsolun ulaşabilmesine ihtimal verilmiyor. Buna Nintendo Switch ve PS4 Pro da dahil.

Japonya’daki web sitesinde duyurusu yapıldı

Aslına bakılırsa Sony, PS2 için verilen tamir desteğinin yakında sonlanacağını bundan birkaç ay önce Japonya için hazırlanan resmî sitesinden duyurmuştu. Haziran ayında yapılan duyuruda müşterilerin tamir edilmesini istedikleri PS2 konsolları için 31 Ağustos’a kadar başvuruda bulunmaları gerektiği, teslim alınan cihazların ise 7 Eylül tarihinde geri verileceği belirtilmişti.

2012’de üretimine son verilmişti

Bu arada PS2’nin resmî olarak Japonya’daki desteğine son verilmesi 28 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşmişti. Satışa çıktıktan 12 sene kadar sonra desteği kesilen PlayStation 2, bu tarihi takip eden 2 hafta içinde dünyanın geri kalan tüm ülkelerinde kendi başına bırakılmıştı. PS2’nin yaşam döngüsünü tamamlamasında 1 ay kadar sonra da Sony, PlayStation 4 konsolunu tanıtmıştı.

PS3 konsolları dünya çapında satılırken Sony’nin halen daha PS2’ye destek vermeyi sürdürdüğünü de not düşmekte fayda var.