Steam Link donanımının satışları durduruldu

720

Half Life serisiyle hayatımıza giren Valve yazılım tarafında kesinlikle başarılı bir firma. Bunu şirketin geliştirdiği oyunların yanı sıra kurmuş olduğu Steam isimli çevrimiçi oyun mağazasının performansına bakarak söyleyebilmek mümkün. Ancak iş donanım tarafına geldiği zaman Valve’nin aynı başarıyı yakalamaktan çok uzak olduğu görülebiliyor.

Bugüne dek SteamVR, Steam OS ve Steam Controller gibi birçok donanımı oyuncuların beğenisine sunan Valve son olarak Steam Link isimli yeni bir cihazı daha geliştirerek dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak diğer çoğu Steam donanım bileşeni gibi Steam Link cihazı da Valve’nin çöplüğündeki yerini almaktan kurtulamadı.

Steam Link donanımının satışları durduruldu - ProGamerTR

Oyunları dev ekranda oynatıyordu

2015 yılında görücüye çıkan Steam Link cihazını daha önce duymayanlar için aletin ne işe yaradığından bahsetmekte fayda var. Kısaca özetlemek gerekirse Steam Link’in amacı, PC oyunlarını televizyona sorunsuz bir şekilde aktarmak için aracılık görevini üstlenmek. Bu sayede oyuncular PC oyunlarını daha büyük ekranda, ses ve kontroller tarafında herhangi bir sorun olmadan oynayabiliyorlardı.

Ancak sırf bunun için 50 dolar öder miydiniz? Çoğu oyuncu bu soruya “Hayır” cevabı vermiş olsa gerek ki, Valve artık Steam Link’in satışlarını durdurma kararı aldı.

Artık gereksiz görülüyor

PC oyunlarını televizyona aktarmak için 50 dolar değerindeki bir donanımı satın alma zorunluluğu oyuncuların pek hoşuna gitmediği gibi, artık oyuncuların böyle bir ihtiyacı da kalmamış gözüküyor. İsteyen oyuncular Fortnite ve PUBG gibi popüler yapımları cep telefonlarında bile oynayabildikleri için ekstra bir donanım bileşenine para vermeye sıcak bakmıyorlar.

Tüm bunlar Steam Link donanımı için sonun başlangıcını getiren gelişmeler oldu. Günün sonunda ise cihaz satışlarının ABD ve Avrupa kıtası genelinde durdurulması hiç de şaşırtıcı olmadı.

Mobil uygulama ve cihaz desteği devam edecek

Bu arada elinde halihazırda Steam Link cihazı olanların endişelenmesine hiç gerek yok. Valve henüz belli olmayan bir süre boyunca alet için destek vermeyi sürdüreceğini beyan etti.

Bu esnada sizler de Android işletim sistemi için hazırlanan Steam Link uygulamasından faydalanarak PC’de oynamak istediğiniz herhangi bir oyunu doğrudan televizyona aktarabilirsiniz.