Steam Link uygulaması yeniden iOS’a döndü

508

ABD’nin ve dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple bugüne dek App Store’da kafasına göre at koşturduğu için eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Gerçekten de tekel olmanın verdiği özgüvenle Apple uygulama geliştiricilerine istediği şartları ve sınırlamaları dayatabiliyor. Hal böyle olunca Android’de kullanılabilen bir yazılım iOS’a uyarlanamıyor. Nitekim son olarak Valve’nin başına gelen de tam olarak buydu.

Steam Link uygulaması yeniden iOS'a döndü - ProGamerTR

Steam’in sahibi Valve, geçtiğimiz yıl Steam Link adında bir mobil uygulama geliştirmişti. Bu uygulama isminden de anlaşılacağı üzere Steam’de açılan bir oyunu akıllı telefon ve tabletlere yansıtmaya yarıyordu. Android’de sorunsuz çalışıyor olsa da bu uygulama bir süre sonra iTunes App Store’dan Apple’ın mağaza kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırıldı.

Apple, satış yapan uygulamalara karşı

Rekabetten hoşlanmayan Apple, çevrimiçi satış yapılan uygulamalara karşı ciddi sınırlamalar getirmiş bulunuyor. Özellikle de satılan şeyi kendi tedarik edebiliyorsa. Mesela sırf bu yüzden Amazon’ın kitap satın alma imkânı sunan Kindle uygulaması App Store’dan kaldırılmış. Aynı şey son olarak oyuncuların da başına geldi ve Apple, Valve’nin yayınladığı Steam Link uygulamasının bu kuralı ihlal ettiğini öne sürdü.

Steam Link sayesinde iPhone, iPad ve Apple TV üzerinden PC oyunları satın alabilmek mümkündü.

Valve kendini savundu, ama…

Uygulamanın mağazadan kaldırılmasından önce Valve teknik olarak kendini savunan açıklamalar yaptı, Steam Link’in basitçe bir kullanıcının PC’sindeki görüntüyü mobil cihazlara yansıtmakla yetindiğini öne sürdü. Tıpkı herhangi bir uzaktan bağlantı uygulaması gibi. Ancak ne olduysa Apple bu açıklamayı beğenmedi ve Steam Link tüm iOS ekosisteminden silindi.

Bugün geldiğimiz noktada ise iki şirket anlaşmaya varmış gibi gözüküyor. Tabii tek bir farkla. Bu kez Valve, tıpkı Amazon’un yaptığı gibi uygulama içinden satın alma işlemi gerçekleştirme özelliğini kapatmak zorunda kaldı.

Steam Link ‘te çoğu özellik sorunsuz çalışıyor

An itibariyle App Store’dan ücretsiz indirebileceğiniz Steam Link, oyun satın alma haricinde tüm görevlerini yerine getirebiliyor. Mevcut oyun kütüphanenize bakabiliyor, iPhone veya iPad’iniz sayesinde koltuğunuzda otururken Steam oyunlarıyla vakit geçirebiliyorsunuz.

Bunun için MFi lisansına sahip bir kumanda ve 5 GHz Wi-Fi router cihazına sahip olmanız ise Apple tarafından öneriliyor.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız