Valve, Half Life: Alyx ‘in sistem gereksinimlerini açıkladı

136

Valve, hayranları arasında ciddi heyecan uyandıran Half-Life: Alyx isimli sanal gerçeklik oyununa ilişkin detayları yavaş yavaş açıklamaya başlamış bulunuyor. Son olarak şirket oyunun sistem gereksinimlerini kamuoyuna duyurdu. İlk bakışta donanım ihtiyacının çok yüksek olmadığını söyleyebilmek mümkün, ancak yine de oyunu oynayabilmek için bir VR başlığına ihtiyacınız olacak.

Neler gerekiyor?

İlk başta oyunu açabilmek için Windows 10 işletim sistemine ve en az Core i7-7500 işlemciye sahip bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Burada Valve, Intel’e denk olarak AMD’nin Ryzen 1600 işlemcisini şart koşmuş. Eğer sırf Half-Life: Alyx’i oynamak için yeni bir sistem kurma niyetiniz varsa AMD işlemci modelinin çok daha akıllıca bir seçim olacağı söylenebilir.

Geldik zurnanın zırt dediği yere: Half-Life: Alyx tamı tamına 12 GB RAM’e ihtiyaç duyuyor! Grafik kartı söz konusu olduğu zaman ise Nvidia’nın GTX 1060’ı veya AMD’nin RX 580 6 GB VRAM modeline sahip olmanız öneriliyor. İlk etapta bu sistem gereksinimleri göze fazla gelebilir, kabul. Ancak hatırlanacağı üzere E3’te demosu gösterilen Cyberpunk 2077 sadece 30 FPS görüntü üretebilmek için iki adet 2080 Ti kartını çalıştırıyordu. Yani beterin beteri var. Ancak biraz daha optimizasyon yapılabileceği muhakkak.

En pahalı gider: VR başlığı

Yukarıda bahsettiğimiz tüm donanımlar PC tarafı için geçerliydi. Doğal olarak Alyx’i oynayabilmek için bir de VR başlığına ihtiyacınız olacak, ki bu donanım en büyük gideri oluşturuyor. Geçtiğimiz son birkaç yılda VR gözlük fiyatlarında ciddi indirimlere gidildiğini söyleyebilmek mümkün, ancak yine de PC ve konsollara kıyasla daha pahalıya satılıyorlar.

Neyse ki bu noktada Valve, oyunculara geniş VR başlık yelpazesinden istedikleri birini seçme şansı sunuyor. Half-Life: Alyx’in desteklediği VR gözlük modelleri arasında Valve Index, HTC Vive, Windows Mixed Reality, Oculus Rift ve Oculus Quest yer alıyor.

Bu arada belirtmekte fayda var: Valve, Index isimli VR gözlüğünü satın alacak olan oyuncular için 2019 sonuna kadar bir kampanya düzenledi. Bu kampanyaya göre Half-Life: Alyx’in bir kopyası, ek bazı hediyelerle birlikte oyuncuların beğenisine sunulacak.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız