Valve Index VR başlığı çıktı: İşte bilmeniz gerekenler

564

Geride bıraktığımız Mart ayının başında Valve, Index adını verdiği yeni nesil bir VR başlığı üzerine çalıştığını resmî olarak duyurmuştu. Yayınlanan teaser görseli herhangi bir ipucu içermediği için modelin teknik kapasitesi ve donanım gereksinimlerine dair bilgi sahibi olamamıştık.

Fakat tahminler Mayıs ayına doğru detaylı bilgilendirmenin yapılacağı yönündeydi. Nitekim beklenen de gerçekleşti ve Valve, yeni VR başlığının an itibariyle ön siparişe açıldığı bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

Valve Index VR başlığı çıktı: İşte bilmeniz gerekenler - ProGamerTR

Fiyatı dudaklarınızı uçuklatabilir

Valve’nin açıklaması başlığın ön siparişe açıldığı bilgisiyle sınırlı kalmadı elbette. Paylaşılan bilgilere bakacak olursak Index daha çok üst düzey VR segmentine hitap edecek bir model. Bu ilginç bir strateji, çünkü halihazırda diğer VR başlık üreticileri modellerini daha ucuza satmanın yollarını araştırıyorlar. Valve Index kesinlikle bu tarz bir ürün değil. Üst düzey olduğu için haliyle fiyatı da üst düzey: 999 dolar!

Türkiye’de satılıp satılmayacağı henüz bilinmeyen cihazın tavsiye edilen perakende satış fiyatı kesinlikle daha da yüksek olacaktır. Ancak kutunun içinde bir çift kumanda ve iki de istasyonla çıktığı bilgisini paylaşmakta yarar var. Dilerseniz bu bileşenleri ayrı olarak satın alabilmeniz de mümkün.

VIVE Pro ile aynı çözünürlükte

Model için oluşturan ürün sayfasını ziyaret ettiğimizde VR başlığının detaylarına ulaşabilmemiz mümkün. Valve’nin açıklaması, tıpkı VIVE Pro’da da olduğu gibi Index’te ayrı ayrı 1440×1600 LCD ekran kullanıldığı yönünde. Ancak Index ve diğer VR başlıkları arasındaki en büyük fark, Valve’nin iddiasına göre piksel düzeninin optimize edilmiş olması.

Bu sayede OLED’e kıyasla yüzde 50 daha fazla alt-piksel görüntü oluşturabiliyor. VR başlıklarında “ne kadar az olursa o kadar iyi” kabul edilen ekran kapısı efektini azaltmaya yaraması da cabası. Elbette ki Valve bu efektin etkisini tamamen ortadan kaldırdığını iddia etmiyor, ancak ciddi manada engellediği belirtiliyor.

Bu arada Index normalde 120 Hz frekansta çalışan bir VR başlığı. Ancak desteklemeyen oyunlar için 80 Hz veya 90 Hz’de de çalışabiliyor. Henüz deneme aşamasında olsa da daha gerçekçi ve rahat bir sanal dünya deneyimi için 144 Hz’ı seçebilmek bile mümkün.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız