Xbox Game Pass 100’den fazla oyunla PC’ye geliyor

247

Microsoft uzun bir süredir Xbox markasına yatırım yaptığı için PC platformundaki oyunları iyice boşlamış durumdaydı. Yeni çıkan oyunlar hep Xbox One’da oynanabiliyordu ve PC oyuncuları bu yapımlardan mahrum kalıyordu.

Neyse ki şimdilerde ABD’li teknoloji devi bu gidişatı tersine çevirmek için düğmeye bastı. Bu değişimin ilk adımı Microsoft’un ilk elden geliştirdiği tüm konsol oyunları, Xbox Play Anywhere programı kapsamında doğrudan PC’de de oynanabilir hale getirme girişimiydi. Bugün geldiğimiz noktada ise Microsoft çıtayı bir adım daha yükseltti ve Xbox Game Pass’in PC’ye de geleceğini resmen duyurdu.

Xbox Game Pass 100'den fazla oyunla PC'ye geliyor - ProGamerTR

Doğrudan bir kopyası olmayacak

Henüz çiçeği burnunda olduğu için hakkında pek bilgi sahibi olmadığımız Xbox Game Pass, PC’de konsoldakinden biraz daha farklı çalışacak, birebir kopyası olmayacak. Oyuncular yine her ay belli bir miktarda ücret ödeyerek abonelik kaydı oluşturacak, kütüphanede mevcut bulunan oyunları isteklerine göre indirebilecekler.

Konuya ilişkin Microsoft cephesinden yapılan bir açıklamada ise Xbox Game Pass’in elle seçilmiş 100’den fazla yüksek kaliteli PC oyunuyla kayıt kabul etmeye başlayacağı belirtildi. Bu oyunların yayıncıları arasında ise Bethesda, Deep Silver, Devolver Digital, Paradox ve Sega gibi devler de yer alacak.

Xbox mağazasında geçerli indirimler yapılacak

Konsol tarafındaki Xbox Game Pass’in bir avantajı da Xbox Game Studios tarafından geliştirilen oyunların çıkış yaptıkları an itibariyle aboneler tarafından oynanabilir hale gelmesiydi. Yeni yayınlanan bir blog yazısında Xbox’un başındaki isim Phil Spencer, Microsoft’un aynı şeyi PC platformu için de yapacağını açıkladı. Özellikle Obsidian ve inXile’nin çıkaracağı yeni oyunların merakla beklendiği şu sıra bu gelişme çok olumlu karşılandı.

PC tarafındaki Game Pass’in avantajları bunlarla sınırlı değil elbette. Microsoft Mağazası belli içerikler ve mevcut Game Pass kütüphanesindeki oyunlara özel çıkan DLC’leri satın alırken kullanılabilecek yüzde 10’luk indirim de aboneleri bekliyor olacak.

Xbox Game Pass servisinden tutun, Microsoft’un yeni duyuracağı oyunlara dair birçok detayın 11 Haziran’da kapılarını açacak olan E3 2019 kapsamında netlik kazanması bekleniyor. Eğer şanslıysak Age of Empires gibi çıkışı uzun süredir beklenen yapımların ne zaman satın alınabilir hale geleceğini dahi öğrenebiliriz.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız