Xbox One’a VR desteği gelmeyecek

707

Son dönemde PlayStation 4 ile Xbox One arasındaki rekabetin giderek kızıştığı söylenebilir. Özellikle Xbox One ile Nintendo Switch’in Fortnite oyunu için çarpaz platform desteğini geliştirmesi, PlayStation 4 sahiplerinin canını sıkmayı başarmıştı. Ancak unutmamak gerekir ki PS4’ün Xbox One’ın çok daha önünde olduğu bir başka kategori daha var: Sanal gerçeklik, yani VR!

Malum olduğu üzere PlayStation kendine has bir VR sistemine ev sahipliği yapıyor. Ne yazık ki Xbox cephesinde bu konu üzerine bir çalışma şimdiye kadar yapılmış değildi. Bugün elde ettiğimiz bilgilere göre ise gelecekte de Xbox VR desteklemeyecek.

Xbox One'a VR desteği gelmeyecek - ProGamerTR

VR çok fazla güç gerektiriyor

Sanal gerçeklik, en azından mobil olmayan tarafta çok fazla güçlü donanım gereksinimi duyan bir teknoloji. Öyle ki PC’lerde sanal gerçeklik gözlüklerini kullanabilmek için yeni nesil ekran kartı ve işlemcilere sahip olmak şart. Hal böyle olunca Microsoft da VR teknolojisinin çok geniş bir kitleye yayılamayacağını hesap etmiş ve Xbox’a VR desteği sunmama kararı almış bulunuyor. Bir noktada VR’ın getirisinin götürüsünden az olacağı hesaplanmış da diyebiliriz.

Neden böyle bir karar alındı?

Aslına bakılırsa bundan bir süre önce Xbox One X’in VR destekleyeceğine dair söylentiler gün yüzüne çıkmıştı. Peki ne oldu da Microsoft fikrini değiştirdi ve böyle bir karar aldı?

Her ne kadar şu aşamada resmî bir açıklama yapılmamış olsa da, çoğu oyun editörü Microsoft’un VR oyunları için en iyi platformun PC olduğunu düşünerek bu adımı attığını tahmin ediyor.

Bilindiği üzere Microsoft daha önce de Windows Mixed Reality ismini verdiği bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirmişti. Bu gözlüğün Xbox One X’te de kullanılmasını sağlamaktansa sadece PC’ye has kalmasını isteyen Microsoft, PC platformunun konsola kıyasla VR teknolojisi için daha ideal olduğunu vurguluyor denilebilir.

Microsoft PC’den daha fazla kâr ediyor

Gerçekten de teknik tarafına baktığımız zaman PC’lerin gerek donanım, gerekse yazılım olarak VR gibi yenilikçi teknolojilere daha kolay ayak uydurduğunu söyleyebiliriz. Elbette bunda Microsoft’un PC tarafından konsola nazaran daha fazla kâr ettiği gerçeğinin de etkisi vardır.