Xbox oyunculuğunun geleceği Project xCloud’dan kötü haber!

303

Yakın tarihte kapılarını meraklı ziyaretçilere açmaya hazırlanan Gamescom etkinliği öncesinde popüler oyun bloglarından Gamespot, Microsoft Xbox’un başındaki isim Phil Spencer ile röportaj yapma fırsatını yakaladı. Xbox oyunculuğunun geleceğine ilişkin şirketin odak noktalarının sorgulandığı mülakatın en dikkat çeken bölümlerinden biri, kuşkusuz Project xCloud oyun yayıncılığı servisiyle alakalı soruların cevaplandığı yerdi.

Aslına bakılırsa bugüne dek “Xbox Lite” adını taşıyacağı konuşulan, internet üzerinden canlı görüntü aktarımı yoluyla oyun oynatma teknolojisine sahip olacağı belirtilen yeni bir konsolun piyasaya sürülmesi uzun süredir bekleniyor. Bu konsolun gelişmiş donanım bileşenlerine sahip olmayacağı için daha ucuza mal edilmesi de beklentiler arasında yer alıyordu. Ancak şaşırtıcı bir şekilde Spencer, henüz bu şekilde bir konsol modeli üzerine çalışmadıklarını belirtti. Üstelik gayet kesin bir dille.

Her cihazda oyun oynayabilmek mümkün

Performans odaklı bulut sunucular üzerinden oyunları çalıştırma fikri çok mantıklıydı, çünkü bu sayede herhangi bir oyunu herhangi bir cihaz üzerinde oynayabilmek mümkün olabilirdi. Üstelik bunun için kullanılan cihazın güçlü donanımlara sahip olması da gerekmiyor. Öyle ki bazen Raspberry Pi gibi basit bir model dahi GTA V başta olmak üzere yüksek sistem gereksinimine sahip oyunları oynatabiliyor.

Hal böyle olunca insanlar Microsoft’un yeni çıkaracağı Xbox oyun konsolu modelinin de bu yeni nesil teknolojiye sahip olacağı beklentisine kapıldı. Microsoft’un halihazırda üzerine çalışmayı sürdürdüğü, Google’ın Project Stadia’sına alternatif olabilecek xCloud’un Xbox konsoluna uyarlanması çok da mantıklı bir hamle olurdu doğrusu.

Üzücü haber geldi

Ancak ne yazık ki Microsoft şimdilik yakın tarihteki planları arasına bunu dahil etmemiş gözüküyor. Spencer’in açıklaması Microsoft’un yayıncılığı daha çok akıllı telefonlar üzerinden yürütme planı olduğu yönündeydi.

Xbox’un geleceğe yönelik vizyonuna baktığımız zaman da konsolun her zaman olduğu gibi oyun oynamak isteyenler için merkezde olduğunu görebiliyoruz. Şirketin gelecekteki hedefi bunu sabit tutmayı sürdürüp dışarı çıktığınız zaman da oyunları yanınızda, akıllı telefonunuzda götürebiliyor olmanızı sağlamak. Nintendo Switch’in aksine bunu yaparken görüntü ve kalite kaybı yaşatmamak şirketin nihai hedefi. Bunda ne kadar başarılı olacağını ise zaman gösterecek.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız